Tarnów składa trzy wnioski do rządowego funduszu "Polski ład"
access_time 2021-07-28 12:44:00
Tarnów z pomocą rządowego funduszu "Polski Ład" chce zrealizować trzy duże projekty. Chodzi o budowę łącznika ulicy Tuchowskiej z Krakowską na wysokości ul. Warsztatowej, przebudowę basenu w Mościach i rozbudowę szkoły nr 9. W ramach programu samorządy mogą dostać bezzwrotne dotacje nawet do 95 proc. wartości inwestycji przy 5 proc. wkładu własnego.

Pierwszy z wniosków zakłada budowę połączenia drogowego ul. Tuchowskiej z ul. Warsztatową o długości 2,381 km. Projekt zakłada m.in: budowę mostu nad terenem PKP, siedmiu skrzyżowań, ronda, ciągów pieszych, ścieżek rowerowych, ciągów pieszo-rowerowych, zjazdów, sieci kanalizacji deszczowej, oświetlenia drogowego i kanału technologicznego. Głównym zadaniem nowej drogi byłoby odciążenie centrum miasta, otwarcie nowych terenów pod rozbudowę i zwiększenie dostępności już istniejących terenów.

- To jest rozwiązanie z jednej strony nowatorskie, z drugiej dosyć rozległe, jeśli chodzi o zakres. Jest przygotowane już do realizacji, ma wydaną decyzję środowiskową, prawomocną i ostateczną. Jest też przygotowany program funkcjonalno-użytkowy, czyli drugi z warunków niezbędnych do tworzenia takiej propozycji, a więc zdolność do rozpoczęcia postępowania przetargowego i wykonania całego zadania. To zadanie po aktualizacji kosztorysu jest szacowane na około 167 mln zł, a więc gdybyśmy dostali 95 proc. dofinansowania, z własnego budżetu pokrylibyśmy tylko stosunkowo niewielką część całej kwoty - mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

Drugie zadanie związane jest z planowaną przebudową krytego basenu w Mościcach. Gotowa już koncepcja zakłada stworzenie w miejscu nieczynnego obecnie basenu, parku wodnego ze zjeżdżalniami, boiskiem do piłki wodnej i torami wodnymi o długości 25 metrów, które będą oddzielone od części rekreacyjnej pomostem. W części „suchej”, w miejscu zasypanej niecki basenu olimpijskiego, powstać ma z kolei obiekt spełniający podwójną rolę: zimą ma to być lodowisko, w pozostałych miesiącach boisko do futsalu. W tej części mościckiego obiektu znaleźć ma się także rolkostrada oraz służący do jazdy na rowerach pump-track, czyli pofałdowany teren w postaci muld piaskowo-ziemnych, pokryty powierzchnią asfaltową.

- Zadanie to nazwaliśmy "Infrastruktura sportowa dla Igrzysk Europejskich 2023", ponieważ część dyscyplin, które będą rozgrywane w Małopolsce, może być przeprowadzona w Tarnowie - i właśnie na terenie tych dawnych basenów, a przyszłego miejsca do uprawiania sportów, również piaskowych, mogą być miejsca do przeprowadzenia w lipcu 2023 roku dyscyplin uzgodnionych z władzami Małopolski i Polskim Komitetem Olimpijskim. Dostaliśmy propozycję uczestnictwa w tych igrzyskach w szerszym zakresie, oprócz Krakowa, Zakopane, Krynica i właśnie Tarnów zostały włączone w program igrzysk. Wiemy już, że jest pozytywna opinia rządu dla projektu specustawy, która wspomaga miasta i organizatorów w przygotowaniu igrzysk, jest tam mowa o kwocie 160 mln zł na te czynności związane z przeprowadzeniem igrzysk. Miasto Tarnów ma być wymienione w tej ustawie jako jedno z miast partnerskich dla organizatora - mówi Roman Ciepiela. Jak dodaje, w Tarnowie odbyłoby się kilka dyscyplin: w Arenie Jaskółka Tarnów rozgrywki w badmintona, w PWSZ wspinaczka, a na terenach odkrytych, na piasku - piłka siatkowa, piłka ręczna i piłka nożna. - Dla tych dyscyplin otwartych należałoby zbudować właściwą infrastrukturę i to na siebie bierze spółka, która została powołana przez województwo i miasto Kraków, natomiast część boisk treningowych mogłaby być zlokalizowana właśnie na terenie wspomnianego parku wodnego. Jeżeli ten wniosek byłby zaakceptowany, to mielibyśmy ze znaczącym 95-procentowym dofinansowaniem wybudowaną infrastrukturę, która po igrzyskach służyłaby mieszkańcom miasta - argumentuje Roman Ciepiela.

Trzecia zgłoszona inwestycja to rozbudowa szkoły nr 9 z nadbudową sal lekcyjnych i budową sali gimnastycznej. - Zadanie bardzo potrzebne dla os. Zielonego, dla Rzędzina, dla tej części miasta - podkreśla prezydent.

Podczas wtorkowej nadzwyczajnej sesji, tarnowscy radni jednogłośnie zgodzili się na zmiany w budżecie Tarnowa, umożliwiające złożenie wniosków o dofinansowanie inwestycji w ramach w Rządowego Funduszu Polski Ład. Nabór projektów potrwa do 15 sierpnia.

ac / fot. screen

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821