Abp. Wiktor Skworc nie jest już Honorowym Obywatelem Tarnowa. Hierarcha zrzekł się tytułu
access_time 2021-07-23 17:15:00
Abp. Wiktor Skworc zrzekł się honorowego obywatelstwa Tarnowa. Były ordynariusz diecezji tarnowskiej, którą kierował w latach 1998-2011, wcześniej zrezygnował z dwóch ważnych funkcji w episkopacie. To efekt dochodzenia watykańskiego w sprawie zaniedbań duchownego w związku z pedofilskimi czynami dwóch kapłanów z diecezji tarnowskiej.

Tarnowska Rada Miejska na czerwcowej sesji wprowadziła zmiany w uchwale w sprawie nadawania i odbierania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa, dając tym samym wyróżnionym możliwość zrzekania się zaszczytu. Z tej właśnie furtki skorzystał abp. Wiktor Skworc. Dziś (23 lipca) do przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie wpłynął list od hierarchy, w którym poinformował, że zrzeka się tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Tarnowa. Powodów decyzji nie podał.

"Panie Przewodniczący Rady Miejskiej, niniejszym zrzekam się tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa" - czytamy w piśmie.

Sprawa ma związek z niedawno zakończonym śledztwem Stolicy Apostolskiej w sprawie zaniedbań abp. Wiktora Skworca, jako biskupa tarnowskiego, dotyczących wykorzystywania seksualnego dzieci i młodych chłopców przez dwóch księży z diecezji tarnowskiej. Chodzi o ks. Stanisława P. (sprawę tuszowania jego przestępstw przez abp. Skworca ujawnił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski) i ks. Mariana W., czekającego obecnie na wyrok w procesie, który w lutym zeszłego roku ruszył przed nowotarskim sądem. W wyniku przeprowadzonego dochodzenia abp Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Ponadto zobowiązał się wesprzeć z prywatnych środków wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystywania seksualnego oraz poprosił o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora.

Arcybiskup Wiktor Skworc był ordynariuszem diecezji tarnowskiej przez czternaście lat. Tytuł honorowego obywatela miasta otrzymał już jako metropolita katowicki, w 2011 roku. Jak czytamy w stosownej uchwale Rady Miejskiej, tytuł wraz ze specjalnym pamiątkowym medalem został mu przyznany ”w uznaniu wybitnych zasług dla społeczności miasta Tarnowa i Ziemi Tarnowskiej, lata posługi w kierowaniu wspólnotą wiernych w Diecezji Tarnowskiej, trwałe efekty współpracy z samorządem, w szczególności wychowania dzieci i młodzieży, kształtowania dobra obywateli i społeczeństwa, inicjatywy związane z pomocą potrzebującym, chorym i niepełnosprawnym, za ideę „okna życia”, a także za troskę o duszpasterstwo diecezjalne, za budowanie nowych, dobrych relacji ponad podziałami, za piękną ideę organizacji „Dni Judaizmu w Kościele Katolickim” w Tarnowie i szereg innych inicjatyw, a przede wszystkim troskę o Miasto.” Jedynym radnym, który zagłosował wówczas przeciwko uchwale był Jakub Kwaśny z SLD.

ac / fot. Archidiecezja Katowicka

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821