Miasto zdecydowało w sprawie szkół średnich. W tych najbardziej obleganych będzie więcej klas
access_time 2021-07-23 01:51:00
Od września w najbardziej popularnych tarnowskich szkołach ponadpodstawowych będzie więcej klas niż pierwotnie zakładano. Zostanie też uruchomiony nowy kierunek - technik spawalnictwa.

Początkowo miasto planowało ograniczenie liczby oddziałów z 72 do 62. Magistrat tłumaczył, że to konsekwencja pogłębiającego się kryzysu demograficznego i niższej subwencji oświatowej. Proponowane zmiany wywołały jednak sprzeciw rodziców, dyrektorów, nauczycieli oraz krytykę ze strony radnych miejskich. Ostatecznie prezydent Roman Ciepiela zdecydował, że od września będzie 66 klas pierwszych. Dodatkowe oddziały zostaną uruchomione w najbardziej obleganych szkołach.

- W niektórych szkołach nie udało się otworzyć oddziałów z powodu braku chętnych, natomiast w innych placówkach oddziałów będzie więcej niż planowano. Przy zwiększaniu liczby oddziałów zastosowano dwa kryteria: największą liczbę chętnych na jedno miejsce i najbardziej oblegane oddziały. Najwięcej chętnych na jedno miejsce (powyżej dwojga) było w I Liceum Ogólnokształcącym (klasy mat.-ang.), V Liceum Ogólnokształcącym (klasy pol.-biol.-ang.), XVI Liceum Ogólnokształcącym (klasa policyjna), Technikum nr 4 w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych (technik informatyk), Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych (technik reklamy). Najbardziej obleganymi oddziałami (najwięcej wyborów) okazały się klasy w liceach ogólnokształcących z rozszerzeniem m.in. z biologii, chętni do tych klas uzyskali nie mniej niż 150 punktów. W związku z tym w I, III i IV LO podwojono liczbę takich klas - przekazał Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa.

Dodatkowo w CKZiU, w ramach rekrutacji uzupełniającej ma zostać utworzony nowy kierunek w zawodzie technik spawalnictwa, zarówno na poziomie Technikum nr 2, jak i Branżowej Szkoły II stopnia nr 1.

- Choć wiąże się to z większymi nakładami finansowymi z budżetu miasta, zdecydowaliśmy w trosce o uczniów o zwiększeniu liczby klas w porównaniu z pierwotnymi planami. Być może dojdą jeszcze klasy po rekrutacji uzupełniającej – mówi prezydent Roman Ciepiela. – Chciałbym w związku z tym przypomnieć, iż z obiecanych na ten rok 213 milionów złotych rządowej subwencji oświatowej miasto otrzymało niespełna 211 milionów złotych, czyli w sumie musi dołożyć z własnego budżetu 129 milionów złotych, aby m.in. w pełnym stopniu sfinansować np. przedszkola.

W tarnowskich szkołach ponadpodstawowych przygotowano na nowy rok szkolny 2040 miejsc, natomiast chęć rozpoczęcia nauki zadeklarowało 2527 kandydatów, z czego większość pochodzi spoza miasta. Listy zakwalifikowanych zostaną opublikowane 22 lipca. Do 30 lipca uczniowie będą musieli złożyć oryginały świadectw w szkołach w celu potwierdzenia chęci podjęcia nauki w danym oddziale.

ac / fot. pexels

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821