Afrykański pomór świń w Skrzyszowie. Obradował sztab kryzysowy
access_time 2021-07-17 09:15:00
Już ponad 80 świń padło lub zostało zlikwidowanych w związku z wykryciem pierwszego w Małopolsce ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Skrzyszowie, w powiecie tarnowskim. W piątek na ten temat obradował wojewódzki sztab kryzysowy.

13 lipca Badania laboratoryjne potwierdziły wystąpienie ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w miejscowości Skrzyszów koło Tarnowa. Choroba pojawiła się w gospodarstwie liczącym 50 świń. Jest to pierwsze w tym roku ognisko ASF w na terenie województwa małopolskiego. Zwierzęta, które nie padły, zostały zabite i zutylizowane, a gospodarstwo zdezynfekowane. Równocześnie wokół ogniska wyznaczone zostały obszary zapowietrzone i zagrożone, m.in. Zalasowa, Karwodrza, Zabłędza, Piotrkowice, Szynwałd, Łękawica, Trzemesna, Łękawka, Poręba Radlna i kilkanaście innych miejscowości powiatu tarnowskiego. Trwają kontrole weterynaryjne w gospodarstwach zajmujących się hodowlą trzody chlewnej. Już wiadomo, że w promieniu około jednego kilometra zlikwidowanych zostanie kolejnych 30 świń w czterech gospodarstwach.

W piątek w związku z sytuacją obradował wojewódzki sztab kryzysowy. W naradzie, której przewodniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita, uczestniczył m.in. główny lekarz weterynarii dr nauk wet. Mirosław Welz. W spotkaniu wzięli też udział I wicewojewoda małopolski Józef Leśniak, małopolski wojewódzki lekarz weterynarii Agnieszka Szewczyk-Kuta wraz ze swoim zastępcą Grzegorzem Kawieckim oraz przedstawiciele szeregu służb, instytucji, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie oraz Wojska, zaangażowani w realizowane i planowane czynności: Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Polskiego Związku Łowieckiego - Zarządu Okręgowego w Tarnowie i Nowym Sączu, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Krakowie, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie, 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecni byli też przedstawiciele samorządu gminnego i powiatowego: Jacek Hudyma – wicestarosta tarnowski, Marcin Kiwior – wójt gminy Skrzyszów i przedstawiciel Urzędu Miasta w Tarnowie.

- Sytuacja jest trudna. ASF dotyka nie tylko Polskę. Za naszą zachodnią granicą wykryto dwa ogniska. Teraz najważniejsze jest odnalezienie przyczyny, czyli odszukanie, gdzie jeszcze wirus został zawleczony – mówił minister Mirosław Welz, który zadeklarował pełną pomoc i wsparcie dla służb WIW.

Skrzyszowskie ognisko ASF związane jest z niekorzystną w ostatnim czasie sytuacją epidemiologiczną w wielu krajach, zarówno UE, jak i państw trzecich. W Polsce w okresie od 1 stycznia do 10 lipca 2021 roku stwierdzono 20 ognisk ASF u świń oraz 1787 ognisk ASF u dzików.

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich hodowców świń o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji podczas obsługi trzody, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa do gospodarstwa.

Afrykański pomór świń (African Swine Fever - ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, ale też świniodziki i dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji. Zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100 proc. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia. Afrykański pomór świń jest chorobą zwalczaną z urzędu, dlatego rolnikom, którym zlikwidowano całe stado przysługuje odszkodowanie ze skarbu państwa.

ac / fot. pixabay

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A