Tarnów w gronie organizatorów Igrzysk Europejskich. Koszt imprezy nadal niewiadomą
access_time 2021-07-19 14:55:00
Tarnów, Krynica-Zdrój i Zakopane – to trzy małopolskie miasta, które będą współpracować przy organizacji III Igrzysk Europejskich. Pod koniec ubiegłego tygodnia podpisano listy intencyjne w tej sprawie.

W podpisaniu listów intencyjnych wzięli udział marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Tomasz Urynowicz, Roman Ciepiela – prezydent Tarnowa, Piotr Ryba – burmistrz Krynicy-Zdrój  i Tomasz Filar – zastępca burmistrza Zakopanego.

Jak poinformowało biuro prasowe urzędu marszałkowskiego województwa małopolskiego, podpisane listy intencyjne "mają na celu zacieśnienie wspólnych działań, wzajemne wsparcie oraz współpracę administracyjną i operacyjną przy organizacji III Igrzysk Europejskich 2023". Niebawem zakończą się też negocjacje w sprawie kontraktu pomiędzy organizatorami wydarzenia, czyli województwem małopolskim i miastem Kraków a Europejskim Stowarzyszeniem Komitetów Olimpijskich oraz Polskim Komitetem Olimpijskim. Dzięki temu możliwe będzie zatwierdzenie programu sportowego imprezy.

- Od 22 czerwca 2019 roku wspólnie z miastem Kraków intensywnie pracujemy nad tym, aby przygotować to wydarzenie na najwyższym sportowym poziomie. W ubiegłym roku rozpoczęły się prace nad wyborem lokalizacji rozgrywania poszczególnych dyscyplin sportowych. Analizy ekspertów wyłoniły trzy kluczowe miasta, które staną się arenami mistrzostw, są to Krynica-Zdrój, Tarnów i Zakopane. To właśnie tam rozegrają się wielkie sportowe emocje - powiedział marszałek Witold Kozłowski.

- Liczymy na to, że organizacja tak prestiżowego wydarzenia będzie mocnym impulsem dla małopolskiej turystyki i przyspieszy rozwój gospodarczy, nie tylko w skali regionu, ale całego kraju - dodaje marszałek.

W Tarnowie będzie można zobaczyć co najmniej dwie dyscypliny sportowe - wspinaczkę na hali PWSZ i piłkę ręczną plażową. - Trwają rozmowy między Europejskim Stowarzyszeniem Komitetów Olimpijskich, a Europejskimi Federacjami Sportowymi. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, iż w Tarnowie rozegrane zostaną zawody wspinaczkowe oraz piłka ręczna na piasku. Być może jeszcze inne dyscypliny drużynowe na piasku - mówi Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa.

Miasto musi partycypować w kosztach organizacji imprezy, nadal jednak nie wiadomo, jakiej wysokości byłby to wkład. - To dopiero etap podpisania listu intencyjnego w sprawie organizacji igrzysk, więc na tego rodzaju dane trzeba poczekać, tym bardziej, że nie jest do końca znana kwota, jaka zostanie przeznaczona na całość igrzysk. Krakowowi i innym miastom potrzebne są gwarancje rządowe do zrealizowania inwestycji związanych z organizacją imprezy, a tych gwarancji nadal nie ma. Ze strony rządowej padają zapewnienia, że będą do końca lipca - tłumaczy Ireneusz Kutrzuba.

Igrzyska Europejskie zostały wymyślone przez Stowarzyszanie Europejskich Komitetów Olimpijskich. Dotąd odbyły się dwie edycje wydarzenia: w 2015 roku w Baku (Azerbejdżan) i w 2019 w Mińsku (Białoruś). W 2023 roku organizatorem będzie Kraków, bo innych chętnych do realizacji tej kosztownej i jednak niszowej imprezy nie było. Kraków i Małopolska otrzymały rolę gospodarza igrzysk na nadzwyczajnym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich w Mińsku 22 czerwca 2019 roku. Za kandydaturą jednogłośnie opowiedziały się narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich. Podczas imprezy w naszym regionie rywalizować będzie ok. 5000 zawodników z 50 europejskich krajów.

ac / fot. UMWM

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,822