Kliknęli w link i stracili pieniądze. Policja ostrzega przed cyberprzestępcami
access_time 2021-07-13 13:25:00
Tarnowska policja ostrzega przed oszustami, którzy za pomocą phishingu zdobywają dostęp do kont bankowych ofiar. W weekend udało im się w ten sposób oszukać troje mieszkańców Tarnowa.

W pierwszym przypadku tarnowianka logując się do swojego banku za pomocą otrzymanego SMS-em linku, podała swój login i hasło. - Ponieważ była to fałszywa strona banku, przekazała poufne dane oszustowi, który wykorzystał je i dokonał trzech wypłat, powodując straty w wysokości ponad 8 tysięcy złotych - relacjonuje asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji.

Kolejny przypadek jest analogiczny. Sprawcom udało się nakłonić odbiorcę wiadomości SMS do pozostawienia na fałszywej stronie loginu i hasła do konta bankowego. Później zalogowali się na to konto, kradnąc z niego 20 tysięcy złotych.

Oszukany został też starszy mężczyzna, który chciał zainwestować pieniądze. - Odebrał telefon stacjonarny, a w słuchawce usłyszał głos kobiety proponującej możliwość zarobienia pieniędzy przez Internet. Konieczne było wykonanie mobilnego przelewu. Ponieważ mężczyzna nie do końca jest biegły w transakcjach mobilnych, kobieta zaproponowała mu swoją pomoc. Prowadziła go krok po kroku, a mężczyzna wykonywał jej polecenia. Chcąc zarobić na transakcji internetowej przelał ze swojego konta na utworzone nowe konto pieniądze w kwocie 774 złote, czyli równowartość 170 euro. Gdy zorientował się, że został oszukany poinformował o tym policjantów - mówi rzecznik.

Dochodzenie w sprawach oszustw prowadzą policjanci z Mościc. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności. - Posługując się aplikacjami mobilnymi pamiętajmy, aby korzystać z nich rozsądnie. Nieumiejętne posługiwanie się nimi oraz otwieranie załączonych linków może spowodować straty finansowe. Bądźmy czujni i nie dajmy się oszukać - apeluje policjant.

ac/ fot. pixabay

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A