Tarnowskie uroczystości w 78. rocznicę rzezi wołyńskiej
access_time 2021-07-10 21:35:00
W sobotę, 10 lipca w Tarnowie uczczono pamięć ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich II RP. Uroczystości w kościele św. Maksymiliana Kolbego oraz przy kurhanie kresowym na Starym Cmentarzu zorganizował tarnowski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Tarnowskie obchody odbyły się w przeddzień 78. rocznicy „krwawej niedzieli”, będącej apogeum ludobójczej akcji, prowadzonej od lutego 1943 do wiosny 1945 roku, w czasie której zginęło ok. 100 tys. Polaków. W niedzielę 11 lipca 1943 roku oddziały z OUN-B i UPA, wspierane przez lokalną ludność ukraińską, dokonały największej fali mordów. Zaatakowały jednocześnie 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Badacze szacują, że tylko tego jednego dnia mogło zginąć ok. 8 tys. Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi, nierzadko w kościołach podczas mszy św. i nabożeństw.

Uchwałą z dnia 22 lipca 2016 roku Sejm RP ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

ac / fot. M. Niemczura

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A