Jak we właściwy sposób zdezynfekować samochód?
access_time 2021-07-06 11:36:00
Czyszczenie i dezynfekcja wnętrza samochodu nabrały w dzisiejszych czasach większego znaczenia, niż kiedykolwiek wcześniej. Jak zrobić to prawidłowo, by mieć pewność, że Twoje auto nie jest siedliskiem bakterii i wirusów? Czy można zająć się tym samemu, czy lepiej powierzyć sprawę specjalistom?

Samochód można zabezpieczyć na różne sposoby. Pierwszym, co przychodzi do głowy, jest oczywiście ubezpieczenie (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/), zarówno obowiązkowe OC, jak też dodatkowe autocasco, assistance czy NNW. Zakup polisy to jednak nie wszystko – równie ważne jest codzienne dbanie o auto, które bez pozbawione odpowiedniej troski może stać się środowiskiem rozwoju groźnych dla zdrowia człowieka drobnoustrojów.

Dlaczego dezynfekcja auta jest taka ważna?

Ze względu na pandemię koronawirusa i wszystkie zmiany, jakie wprowadziła ona do naszej codzienności, nie trzeba dziś już nikomu tłumaczyć znaczenia dezynfekcji. Znacznie większa świadomość społeczna nie dotyczy jednak w równym stopniu wszystkich dziedzin życia. O ile bowiem wszyscy przyzwyczaili się choćby do dezynfekowania rąk, zachowywania dystansu czy noszenia maseczek, o tyle często zapominamy o dezynfekcji samochodu.

Niesłusznie, bo przecież dla wielu z nas auto jest miejscem, w którym spędzamy każdego dnia sporo czasu. W naszym interesie powinno zatem leżeć, by czuć się w nim w stu procentach bezpiecznie – tymczasem naprawdę niewiele potrzeba, by mała przestrzeń samochodowego wnętrza stała się siedliskiem dla groźnych drobnoustrojów.

W jaki sposób może dojść do przeniesienia mikroorganizmu do pojazdu? Najczęściej sami jesteśmy tego sprawcami, dotykając klamki czy elementów wnętrza po wejściu do samochodu. Może do tego dojść również przez zwykłe kichnięcie lub kaszlnięcie, po których mikroskopijne cząsteczki wody mogą utrzymywać się w powietrzu przez kilka godzin. Z kolei na sztucznych powierzchniach wirusy mogą przeżyć nawet kilka dni!

Czy samodzielna dezynfekcja samochodu jest skuteczna?

Czy w takim razie za każdym razem, gdy wsiadamy do samochodu, mamy powody do paniki? Oczywiście, że nie, o ile tylko wcześniej dobrze o niego zadbamy. I niekoniecznie musi to oznaczać jakieś profesjonalne zabiegi. Przeciwnie, większość skutecznych działań możemy przeprowadzić sami.

Jak napisano w artykule na https://mubi.pl/poradniki/jak-zdezynfekowac-samochod/, absolutną podstawą jest częste sprzątanie samochodu. Regularnemu myciu karoserii i szyb na myjni powinno zatem towarzyszyć odkurzanie wnętrza, a także, jeśli to możliwe, pranie tapicerki w temperaturze 60 stopni Celsjusza, która będzie zabójcza dla wirusów.

Do tego konieczne jest także czyszczenie elementów wnętrza pojazdu. Do tych, które najczęściej dotykamy, a przez to zbiera się na nich najwięcej zabrudzeń, należą:

  • kierownica,

  • drążek zmiany biegów,

  • deska rozdzielcza,

  • pasy bezpieczeństwa,

  • lusterka,

  • klamki drzwi i bagażnika.

Czym należy je wyczyścić? W zupełności wystarczy miękka ściereczka z mikrofibry, jakiej używasz do sprzątania w domu i roztwór ciepłej wody oraz mydła w płynie. Jeśli zależy Ci na dokładniejszej dezynfekcji, możesz samodzielnie przygotować płyn na bazie spirytusu i codziennie przecierać nim wspomniane części samochodu. Oczywiście możesz się zaopatrzyć również w dowolny środek do dezynfekcji czy roztwór alkoholu etylowego zakupiony w sklepie.

Oprócz sprzątania wnętrza pojazdu, kierowcom zaleca się również regularne czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji, w której gromadzą się kurz, brud i różnego rodzaju zarazki, potem wdmuchiwane do wnętrza auta. Tę dezynfekcję również można przeprowadzić samodzielnie, używając specjalnie przeznaczonych do tego preparatów (nie odświeżaczy powietrza!), np. w sprayu.

Ozonowanie samochodu – co to takiego?

Oprócz własnoręcznego czyszczenia samochodu, kierowcy mają także możliwość skorzystania z usług profesjonalistów w tym zakresie. Fachowe myjnie samochodowe, specjalistyczne zakłady czy serwisy klimatyzacji zapewniają szeroki zakres usług, które w przystępnych cenach skutecznie oczyszczą wnętrze auta z bakterii, wirusów i grzybów.

Jednym z takich zabiegów jest tzw. ozonowanie, czyli proces polegający na odkażaniu wnętrza z użyciem ozonatora. Jest to urządzenie, które wstawione do samochodu wytwarza ozon, rozprowadzany następnie po całej kabinie i przewodach wentylacyjnych. Gaz o silnych właściwościach utleniających dociera w każde, nawet trudno dostępne miejsce w pojeździe, nie tylko oczyszczając go z drobnoustrojów, ale też pozbywając się przykrych zapachów. Koszt takiego zabiegu to zwykle ok. 50-100 zł.

Czy takie czyszczenie połączone z samodzielnym dbaniem o wnętrze samochodu zapewnia nam stuprocentowe bezpieczeństwo? Nie, tego nigdy nie zdołamy sobie na pewno zagwarantować, niezależnie od zastosowanej metody. Jednak stosując się do wspomnianych wyżej zaleceń, a przy tym przestrzegając zasad higieny i dezynfekcji przed wejściem do pojazdu, możemy w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko zarażenia się wirusem podczas jazdy.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A