Niepełnosprawni budują w Tarnowie tężnię solankową. Niebawem będzie gotowa
access_time 2021-06-15 13:25:00
W ogrodzie Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Klikowskiej w Tarnowie powstaje tężnia solankowa. Budują ją terapeuci i ich niepełnosprawni podopieczni. Drewniana konstrukcja już stoi, a obiekt ma być gotowy w lipcu tego roku.

Jak mówi Paweł Jakubas, terapeuta z Warsztatów Terapii Zajęciowej, pomysł nieprzypadkowo został realizowany właśnie teraz, w czasie pandemii - Ludzie mają problemy z górnymi drogami oddechowymi, a mikroklimat, który tworzy się wokół tężni - wdychanie solanki - ma zbawienny wpływ na zdrowie. Każdy z naszych podopiecznych ma jakąś chorobę przewlekłą, więc będziemy wykorzystywać tężnię w ramach terapii. Nie będzie to jednak obiekt zamknięty. Każdy kto przyjdzie nas odwiedzić, będzie mógł z niej skorzystać, oczywiście w godzinach naszej pracy, czyli od 7 do 15 - zapewnia Paweł Jakubas.

Obiekt budowany jest od zeszłego roku. Ma kształt prostokąta o wymiarach 6 x 4 m i wysokości 6 m. Został zaprojektowany na wzór tężni klasycznej i fińskiej; powstaje z drewna sosnowego oraz gałęzi tarniny, które przywieziono z Bieszczad. - Solanka z basenu będzie pompowana na górę i stamtąd będzie skapywać po gęsto ułożonych gałązkach tarniny, tworząc zdrowotny mikroklimat - tłumaczy terapeuta. - To droga inwestycja - przyznaje Paweł Jakbas - Budujemy ją jednak własnym sumptem, a dzięki temu, że wszyscy jesteśmy zaangażowani w prace, odpadają potężne koszty robocizny.

Warto dodać, że powstająca właśnie tężnia, to nie jedyna cenna inicjatywa terapeutów z Warsztatów Terapii Zajęciowej. W ostatnich latach powstały Galeria Aniołowo, kawiarenka Lawenlove, czy jedno z najchętniej fotografowanych miejsc w mieście, czyli kolorowe parasole na ul. Piekarskiej.

Przy okazji przypomnijmy, że mieszkańcy Tarnowa od lat czekają na tężnię na Górze św. Marcina, której projekt wygrał w budżecie obywatelskim z 2018 roku. Miasto zarezerwowało na ten cel około 500 tysięcy złotych. Obiekt ma mieć 10 m kw i 3 m wysokości, a jego konstrukcja ma zostać wykonana z drewna modrzewiowego. W tym roku wreszcie coś drgnęło w ramach inwestycji, jednak do optymizmu wciąż jeszcze daleko. W czerwcu poznamy wyniki drugiego przetargu na budowę inhalatorium. Pierwszy, ogłoszony w kwietniu tego roku, został unieważniony, ponieważ oferta przekroczyła finansowe możliwości miasta.

Fot. Tomasz Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A