81 lat temu z Tarnowa wyruszył pierwszy transport więźniów do KL Auschwitz
access_time 2021-06-14 12:56:00
W poniedziałek przy Pomniku I Transportu do KL Auschwitz rozpoczęły się obchody upamiętniające 81. rocznicę pierwszego transportu 728 polskich więźniów politycznych z Tarnowa do największego niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Data 14 czerwca 1940 r. uznawana jest za początek funkcjonowania niemieckiego obozu zagłady w Oświęcimiu. Pierwsi więźniowie otrzymali numery od 31 do 758. Podczas apelu od zastępcy komendanta obozu SS-Hauptsturmführera Karla Fritzscha usłyszeli: „Przybyliście tutaj nie do sanatorium, tylko do niemieckiego obozu koncentracyjnego, z którego nie ma innego wyjścia, jak przez komin. Jeśli się to komuś nie podoba, to może iść zaraz na druty. Jeśli są w transporcie Żydzi, to mają prawo żyć nie dłużej niż dwa tygodnie, księża miesiąc, reszta trzy miesiące”. Piekło KL Auschwitz przeżyło 298 więźniów z pierwszego transportu, zginęło 272, a w przypadku 158 los jest nieznany.

W rocznicowych obchodach w Tarnowie wzięli udział m.in. członkowie organizacji kombatanckich, parlamentarzyści, samorządowcy, mieszkańcy Tarnowa. Godzinę później, podobna uroczystość odbyła się pod obeliskiem na dworcu kolejowym, skąd do niemieckiego obozu zagłady odjechał pierwszy masowy transport Polaków.

Z okazji przypadającego 14 czerwca Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, depozytariusze Testamentu więźniów pierwszego transportu zaapelowali o wyeksponowanie w tym dniu symbolu czerwonego trójkąta z literą P, stanowiącego oznaczenie Polaków, więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. Nalepki ze znakiem pamięci były rozdawane w weekend na ulicach miasta a także przed dzisiejszą uroczystością przez harcerzy z 1 Tarnowskiej Drużyny Harcerzy oraz młodych ludzi ze stowarzyszenia Tarnów Pierwsze Niepodległe.

Fot. Tomasz Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A