"Zabij to i wyjedź z tego miasta" triumfatorem 35. Tarnowskiej Nagrody Filmowej
access_time 2021-06-13 09:47:00
Najlepszym filmem według jury 35. Tarnowskiej Nagrody Filmowej okazał się w tym roku film "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego, który otrzymał również nagrodę jury młodzieżowego. Z kolei Wojciech Marczewski został laureatem nagrody za całokształt i wkład w rozwój polskiej kinematografii.

35. edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej – Festiwalu wybranych polskich filmów pełnometrażowych dobiegła końca. Podczas uroczystej gali wręczenia nagród, która odbyła się w sobotę, 12 czerwca w Kinie Marzenie ogłoszono laureatów festiwalu. W konkursie zaprezentowano dwanaście filmów, które oceniało jury profesjonalne, jury młodzieżowe oraz publiczność. Ponadto, od 15 lat festiwalowi towarzyszy sekcja dziecięca, czyli Filmy Młodego Widza, w którym dwadzieścia jeden zgłoszonych do konkursu bajek oceniało jury dziecięce.

Nagroda za całokształt i wkład w rozwój polskiej kinematografii - Statuetka "Szczęścior" (aut. Sławomir Micek) i nagroda 10.000 tys. zł.
Decyzją Kapituły 35. TNF tegorocznym laureatem tej nagrody został reżyser Wojciech Marczewski.

Nagroda Jury Dziecięcego - Statuetka "Maszkaronek" i 5.000 zł
Jury dziecięce, wychowankowie tarnowskich przedszkoli i szkół podstawowych w składzie: Zoja Bielak, Iga Cetnar, Gabriela Kozaczka, Oliwia Krużel, Lena Wąż, Gustaw Drobot, Adam Dziekan, Oliwier Susułowski po obejrzeniu 21 filmów konkursowych i w wyniku głosowania nadzorowanego przez opiekunów: Dominika Fitrzyka i Magdalenę Trusz, postanowiło przyznać Nagrodę Jury Dziecięcego - statuetkę „Maszkaronka", oraz nagrodę pieniężną w wysokości  5.000 zł, producentowi filmu animowanego serii „Pamiętnik Florki", odc. „Superbohaterowie", producent Anima-Pol. Nagrodę odebrał producent Paweł Wendorff.

Nagroda Jury Młodzieżowego - Statuetka "Kamerzysta" i 5.000 zł
Jury młodzieżowe w składzie: Filip Białobrzewski, Jan Cygan, Klaudia Madeja, Aleksander Niedbała, Barbara Puzon, Wojciech Sztorc, Łucja Wrzesień po obejrzeniu 12 filmów konkursowych postanowiło przyznać Nagrodę Jury Młodzieżowego – Statuetkę „Kamerzysty" i 5.000 zł. Mariuszowi Wilczyńskiemu, reżyserowi filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta" za poruszający film o przemijaniu, śmierci i miłości, który przy pomocy wyjątkowej estetyki ukazał nasze społeczeństwo i nas samych w sposób, który pomimo upływu lat wciąż zostaje aktualny.

Nagroda Publiczności - Statuetka „Publika"  i 5.000 zł
Komisja w składzie Marcin Dąbek – przewodniczący, Anna Lesińska, Małgorzata Skalska dokonała przeliczenia głosów (kuponów plebiscytowych) oddanych w plebiscycie 35. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Najwyższą ocenę publiczności otrzymał film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka, który otrzymał statuetkę „Publika" – Nagrodę Publiczności 35. Tarnowskiej Nagrody Filmowej oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5.000 zł. Reżyser filmu podziękował tarnowskiej publiczności w krótkim filmie nadesłanym do organizatora 35. TNF.
 
Filmy konkursowe oceniało sześcioosobowe Jury 35. TNF pod przewodnictwem reżysera Julisza Machulskiego. Skład jury uzupełniają: Natalia Grzegorzek, Ola Salwa Justyna Wasilewska, Łukasz Gutt, Atanas Valkov. Na posiedzeniu on-line, po obejrzeniu 12 filmów konkursowych, jury przyznało:

Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Gemini Park – Tarnów (5.000 zł), Magdalenie Koleśnik za główną rolę w filmie "Sweat" - "za stworzenie magnetyzującej i niepokojącej postaci internetowej influencerki, która jest tak samo prawdziwa, jak i wykreowana przez samą siebie. Za to, że aktorka nie ukrywa się za rolą, tylko jest w niej cały czas mocno obecna".

Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Telewizję Kino Polska (5.000 zł) dla Dawida Nickela, reżysera filmu "Ostatni komers" - "za maksymalne wykorzystanie możliwości mikrobudżetu i imponujący debiut. Za świetne prowadzenie aktorów i subtelne spojrzenie na ten czas w życiu, gdy wszystko co pierwsze jest najważniejsze". Reżyser Dawid Nickel podziękował Jury 35. TNF oraz widzom festiwalowym w krótkim filmie nadesłanym do organizatora 35. TNF.

Jednocześnie jednogłośnie Grand Prix 35 Tarnowskiej Nagrody Filmowej w postaci Statuetki Maszkarona przyznało Mariuszowi Wilczyńskiemu za film  "Zabij to i wyjedź z tego miasta" - "za niesamowitą, spełnioną artystycznie opowieść meandrującą po pamięci osobistej i zbiorowej. Za ocalenie kawałka pięknej historii polskiego kina; za wiarę, że sztuka może być rozmową - także z tymi, których już nie ma. I za muzykę Nalepy, też".

Tarnowskiego Dukata z rąk prezydenta miasta Romana Ciepieli otrzymał Jerzy Armata, wieloletni dyrektor artystyczny TNF.

Galę finałową zwieńczył recital Zbigniewa Zamachowskiego.

Fot. Mateusz Niemczura

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A