Rząd luzuje kolejne obostrzenia i zwiększa limity. Otwarte kluby i dyskoteki, a w kinie znów można jeść popcorn
access_time 2021-06-11 11:15:00
Od 26 czerwca otwarte będą kluby i dyskoteki; obowiązujący limit to 150 osób w lokalu, nie wliczając osób zaszczepionych - zapowiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zwiększą się też limity osób w kinach, teatrach, kościołach, hotelach, restauracjach, na targach i konferencjach.

Szef MZ na konferencji prasowej zwrócił uwagę, że w porównaniu do innych państw europejskich poziom liberalizacji obostrzeń w Polsce jest stosunkowo wysoki. Jak zaważył, w niektórych krajach nadal obowiązuje godzina policyjna i obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

Minister poinformował, że w związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym, rząd pojął decyzję od dalszym luzowaniu obostrzeń. Jak przekazał, od 26 czerwca zmieni się m.in. dopuszczalny limit osób na metr kwadratowy.

- Do tej pory w restauracjach i lokalach gastronomicznych mieliśmy limit zajętości co drugiego stolika, tutaj zwiększamy obłożenie do 75 proc. Targi i konferencje, które niedawno udostępniliśmy, od 26 czerwca będą mogły pracować w reżimie 1 osoby na 10 m2, a nie tak jak poprzednio na 15 m2 - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. - Otwieramy też dyskoteki, tak żeby ten czas letni pozwalał na zabawę. Tutaj limit obowiązujący to będzie 150 osób - zaznaczył minister zdrowia.

Niedzielski poinformował też, że "wesołe miasteczka, w których mieliśmy do tej pory na 50 proc. obłożenia obiektu, od 26 czerwca będą miały 75 proc. obłożenia". Dodał, że na obiektach sportowych widownia zwiększy się do 50 proc. Do tej pory obowiązuje 25 proc.

Minister przekazał też, że od najbliższego weekendu będzie też dopuszczona możliwość konsumpcji w kinach i teatrach. Od 13 czerwca więcej osób będzie mogło również przebywać w kościołach - dopuszczalna będzie połowa zajętych miejsc dla wiernych.

Niedzielski powtórzył, że do limitów nie będą się wliczać osoby zaszczepione. (a./PAP)

Komentarze...