Jazz w najlepszym wydaniu. Przed nami koncerty finałowe 13. edycji festiwalu Jazz Contest
access_time 2021-06-11 09:14:00
Dwa świetne zapowiadające się koncerty zwieńczą 13. edycję Jazz Contest 2020/21, festiwalu cieszącego się niesłabnącą popularnością, renomą i uznaniem muzyków z całego świata.

Tradycyjnie Jazz Contest odbywał się jesienią, tym razem jednak, z powodu pandemii wydarzenia festiwalu zostały rozłożone w czasie. W listopadzie ubiegłego roku odbyła się konferencja naukowa "Tribute to Jazz" na 100-lecie urodzin Charlie Parkera i Dave’a Brubecka oraz Lyle Myesa, z której wykłady można oglądać na stronie internetowej festiwalu www.tarnow-jazz.pl. Rozstrzygnięty został także kolejny stały element Jazz Contest, czyli międzynarodowy konkurs muzyków jazzowych w kategorii Junior i Open. Międzynarodowe Jury wysłuchało rekordową liczbę konkursowych prezentacji. W kategorii Junior największe wrażenie zrobili bracia Korzeń z Bytomia, a w kategorii Open zwycięzcami zostali Dawid Tokłowicz oraz Michał Kaczmarczyk Trio.

Teraz pora na finał. Jako pierwszy, 19 czerwca, zagra peruwiańsko-polski kwartet, który tworzą: wokalistka Marita Alban Juarez, jeden z najwybitniejszych polskich pianistów Dominik Wania (ECM), robiący obecnie zawrotną międzynarodową karierę kontrabasista Andrzej Święs oraz perkusista Michał Miśkiewicz. – To doświadczony zespół od 10-ciu lat na scenie, grający muzykę z pogranicza tropicalismo, afro-peru i latin-jazzu – mówi Piotr Pociask, pomysłodawca, organizator, muzyk, dyrektor festiwalu, słowem człowiek orkiestra Jazz Contest.

Tydzień później, 26 czerwca, odbędzie się koncert tria John’a Engelsa – perkusisty, absolutnej legendy, muzyka, który grał ze wszystkimi największymi postaciami jazzu, w tym z Dizzy Gillespie’m, Chetem Bakerem, Cliffordem Brownem, Thadem Jonesem, Teddy Edwardsem, Benem Websterem i Tootsem Thielemansem. Tym razem towarzyszyć mu będą Joris Teepe na basie oraz znany z najlepszych europejskich sal koncertowych Benjamin Herman na saksofonie altowym. Najnowsza płyta tego projektu zdobywa znakomite recenzje w europejskiej prasie, a w repertuarze usłyszymy takie perełki muzyki jazzowej, jak "Sonny Boy", "Fried Bananas", który Engels wykonywał kiedyś z Dexterem Gordonem oraz nawiązujący do zeszłorocznej konferencji naukowej "Tribute to Jazz" parkerowski "Moose Mooche". Na tej jazzowej uczcie nie zabraknie również jednej z najpiękniejszych ballad Jimmy'ego Rowlesa – "Peacocks", znanej z pięknych wykonań Stana Getza, z którym Engels współpracował przed laty.

Oba koncerty zaplanowano w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. Ze względu na pandemiczne obostrzenia, liczba miejsc będzie ograniczona, a informacje o możliwości rezerwowania wejściówek umieszczone zostaną na festiwalowej stronie www.tarnow-jazz.pl oraz na fanpage’u festiwalu.

Fot. materiały prasowe

Komentarze...