W powiecie tarnowskim działa już nowoczesny system ostrzegania przed powodzią
access_time 2021-06-10 05:28:00
W środę w Falkowej (gmina Ciężkowice) został oddany do użytku Lokalny System Ostrzegania Powodziowego. Nowoczesny radar meteorologiczny będzie skanował chmury i prognozował wielkość opadów w promieniu 70 kilometrów.

Prace nad budową systemu ostrzegania powodziowego w zlewni Białej ruszyły dziesięć lat temu po wielkiej powodzi, kiedy to niespodziewanie rzeka zalała m.in. lewobrzeżny Tuchów. Projekt składał się z dwóch etapów. Drugi kosztował 3 mln zł – 2,4 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

- Rozpoczyna działanie innowacyjny, najnowocześniejszy w Polsce system ostrzegania przeciwpowodziowego. Wykorzystuje najnowsze dostępne na rynku światowym technologie i rozwiązania techniczne, aby ostrzegać mieszkańców i pomagać im w ratowaniu cennego mienia, a także dostarczać informacje służbom ratowniczym – mówił starosta tarnowski Roman Łucarz.

Celem systemu jest właśnie wspomaganie podejmowania wczesnych decyzji w obliczu zagrożenia powodziowego z przeznaczeniem dla mieszkańców i przedstawicieli służb kryzysowych w oparciu o prognozę do 48 godzin (wezbrania rzeki i jej dopływów) oraz prognozę krótkoterminową (opady nawalne i związane z tym powodzie błyskawiczne). W ramach projektu m.in. wyposażono system w stacje pomiarowe poziomu wody przy ujściach głównych dopływów Białej, wybudowano lokalną stację radarową wraz z lokalnym radarem pogodowym do generowania ostrzeżeń o lokalnych zagrożeniach powodziami błyskawicznymi oraz opracowano kompleksowe oprogramowanie systemu LSOP.

W ramach systemu każdy zainteresowany mieszkaniec może po zasubskrybowaniu otrzymywać komunikaty z ostrzeżeniami smsem lub e-mailem.

- Zgłosimy ten projekt do ogólnopolskiego konkursu ogłoszonego przez Związek Powiatów Polskich. Chcemy, aby ten unikalny w skali Polski system stał się pierwowzorem – poinformował etatowy członek zarządu powiatu tarnowskiego Tomasz Stemlach, który nadzorował prace związane z utworzeniem LSOP.

W przyszłości system ostrzegający o zagrożeniach mieszkańców powiatu tarnowskiego ma zostać rozszerzony także o powiaty gorlicki i nowosądecki, bo radar Falkowej znajduje się na styku tych trzech powiatów.

Fot. P. Topolski / archiwum SP

Komentarze...