Dni Otwarte w hospicjum Via Spei. Przyjdź i zobacz, co już zrobiono
access_time 2021-06-09 11:55:00
Fundacja Kromka Chleba zaprasza wszystkich zainteresowanych budową i przyszłą działalnością hospicjum stacjonarnego Via Spei na dwudniowe Dni Otwarte, podczas których będzie można obejrzeć obiekt, posłuchać występów muzycznych, a przy okazji wesprzeć placówkę darowizną.

Po prawie 10 latach dobiega końca budowa hospicjum Via Spei. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, budynek zostanie odebrany w tym roku i będzie sukcesywnie uruchamiany dla pacjentów w stanach terminalnych. - Choć epidemia bardzo utrudniła pozyskiwanie środków na dokończenie budowy, prace w hospicjum nie ustają. W ostatnim czasie udało się zamontować ościeżnice, drzwi dymoszczelne, zrealizować instalację wentylacji mechanicznej w budynku. W Kaplicy powstała figura Chrystusa, ściana prezbiterium, ustawiony został kamienny ołtarz, ambona, tabernakulum. Teren hospicjum jest ogrodzony i zagospodarowany, ułożono kostkę brukową, krawężniki drogowe i obrzeża trawnikowe. Aktualnie trwa montaż wykładzin, realizacja sufitów podwieszanych. Fundacja przystępuje do montażu drzwi wewnętrznych, urządzeń sanitarnych i opraw oświetleniowych i jednocześnie chce pozyskać środki na elementy wykończenia zewnętrznego, m.in. zadaszenia szklane, montaż podbitki dachowej, oświetlenie zewnętrzne terenu - informuje Anna Czech, prezes Fundacji Kromka Chleba

Hospicjum przeznaczone będzie dla osób terminalnie chorych na nowotwory. Opieka medyczna i psychologiczna będzie bezpłatna dla wszystkich korzystających ze świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia, i w miarę możliwości także dla osób pozbawionych tej formy ubezpieczenia powszechnego. W ośrodku zaprojektowanym na planie koła znajduje się 19 samodzielnych pokoi dla pacjentów (o pow. 20-30 m.kw. każdy) z dostępem do wewnętrznego ogrodu. Każdy z pokoi wyposażony będzie m.in. w klimatyzację, nowoczesne łóżka dostosowane do potrzeb pacjentów mających trudności z samodzielnym poruszaniem się oraz aneks kuchenny i wyposażenie umożliwiające najbliższym przebywanie i czuwanie przy chorym. Na terenie hospicjum znajduje się również świetlica z tarasem i kaplica. Pomieszczenia gabinetów lekarskich, pielęgniarskich oraz pokojów zabiegowych i kąpielowych mają być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Przewidziano także utworzenie ogrodu, który również będzie pełnił funkcję terapeutyczną.

Inwestycja powstaje przy wsparciu firm, osób prywatnych i instytucji. Dzięki darowiznom, korzystnym warunkom zakupu materiałów i usług dotychczasowa wartość inwestycji to 4,6 mln, z czego materiały i roboty darowane to kwota 1,7 mln zł.

Hospicjum będzie można odwiedzić podczas Dni Otwartych w najbliższą niedzielę, 13 czerwca (w godzinach od 10 do 18) i w poniedziałek 14 czerwca (w godzinach od 10 do 16). Podczas wydarzenia wystąpią soliści z Pałacu Młodzieży oraz uczniowie ze Szkoły Muzycznej w Tarnowie.

Fot. Archiwum Fundacji Kromka Chleba

Komentarze...