Muzyka, badania i profilaktyka, czyli festiwal Trzymaj Się Zdrów w Tuchowie
access_time 2021-06-07 20:16:00
Zespół Pectus był gwiazdą tegorocznego Trzymaj Się Zdrów Festival w Tuchowie. Bracia Szczepanikowie wystąpili w niedzielę w lokalnym amfiteatrze. Zorganizowana przez Centrum Zdrowia Tuchów w partnerstwie z Domem Kultury i samorządem Tuchowa impreza, tradycyjnie została połączona z promocją zdrowia i profilaktyką.

Festiwal rozpoczęło wspólne odtańczenie utworu "Jerusalema". Uczestnicy chcieli w ten sposób pokazać solidarność wobec wyzwań związanych z koronawirusem. Taniec pojawił się nieprzypadkowo, impreza od wielu lat propaguje różne formy aktywności jako receptę na zdrowie. Korzyści zdrowotne z tańca w postaci lepszego napięcia mięśniowego i zdrowszego serca są znane od dawna. Kilka prostych kroków w rytm wpadającej w ucho muzyki dało wszystkim mnóstwo radości. Zaproszenie do tej inicjatywy prócz współorganizatorów imprezy przyjęli także strażacy i festiwalowa publiczność.

Trzymaj Się Zdrów Festival propagował program profilaktycznych badań piersi Zrób to mammo! skierowany do pań pomiędzy 50. a 69. rokiem życia. Jak mówiła w amfiteatrze Magdalena Gębica, menadżer projektu, wykonywane w Centrum Zdrowia Tuchów bezpłatne badania mammograficzne pozwalają na szybkie wykrycie zmian onkologicznych, a co za tym idzie, zwiększają szanse na skuteczne wyleczenie choroby. Panie mają też zagwarantowany zwrot kosztów dojazdu. A w sytuacji kiedy opiekują się kimś obłożnie chorym w swojej rodzinie mogą liczyć na opiekę zastępczą  na czas wykonania badań. Z badań skorzystało już 3 200 pań, a rejestrować się można pod numerem telefonu 604 430 775.

Na scenie amfiteatru na rozgrzewkę wystąpili uczniowie Szkoły Rocka Pawła Mazura, którzy wykonali covery znanych utworów. Imprezę zakończył akustyczny koncert gwiazdy wieczoru – grupy Pectus. Zespół poza piosenkami znanymi i lubianymi zagrał też kilka nowych kawałków. Muzycy pochodzący z pobliskich Bogoniowic nawiązali świetny kontakt z publicznością. Jak zdradzili, dwóch spośród czterech braci Szczepaników tworzących grupę przyszło na świat właśnie w tuchowskim szpitalu. Lider grupy Tomasz Szczepanik opowiadał też sporo o domu rodzinnym, o wyniesionych z niego wartościach, braterstwie i tradycjach. W imieniu całej rodziny przekonywał też, że Pogórze to najpiękniejszy rejon na świecie.  

Fot. Archiwum CZT

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A