Wkrótce otwarcie Parku Zdrojowego w Ciężkowicach, coraz bliżej uzdrowisko. Minister klimatu i środowiska deklaruje wsparcie
access_time 2021-06-04 09:21:00
25 czerwca ma zostać otwarty Park Zdrojowy im. Burmistrza Zbigniewa Jurkiewicza w Ciężkowicach. Znajdą się w nim m.in. baseny do hydroterapii, alpinarium, arboretum, ogród sensoryczny, tężnia, alejki spacerowe. Urokliwe miejsce odwiedził minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, który zapowiedział wsparcie dla dalszego rozwoju potencjału turystycznego ziemi ciężkowickiej. Planowane są m.in. odwierty leczniczych wód siarczkowych.

Prawdziwą perełką Ciężkowic staje się Park Zdrojowy im. Burmistrza Zbigniewa Jurkiewicza. I to właśnie to miejsce minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka odwiedził jako pierwsze. Budowa Parku już się zakończyła, a pod koniec tego miesiąca planowane jest jego otwarcie. Cała inwestycja kosztowała ponad 23 mln zł, z czego z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego uzyskano wsparcie w wysokości ponad 15,5 mln zł.

Na terenie parku przygotowano dla odwiedzających infrastrukturę rekreacyjną i turystyczną, w tym urządzenia do hydroterapii (wodolecznictwa), alpinarium (ogród zbudowany ze skał i ziemi, wraz z górskimi układami roślinności), arboretum (ogród dendrologiczny), brodziki z łazienkami mineralnymi, sieć alejek, wrzosowisko, siłownia terenowa, plac zabaw, ogrody wodne, tężnia, ogród sensoryczny i inne. Co ważne, wstęp do Parku Zdrojowego będzie bezpłatny.

Ministrowi Michałowi Kurtyce podczas wizyty towarzyszył podsekretarz stanu, główny geolog kraju i pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa Piotr Dziadzio, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego Marcin Guzik i lokalni samorządowcy.

- Chcielibyśmy pójść krok dalej. Stąd jesteśmy z panem ministrem Piotrem Dziadzią, myśląc o tym w jaki sposób można by ten kapitał podziemnych wód jak najlepiej wykorzystać. Chciałbym serdecznie podziękować panu wojewodzie za obecność, ale także za wsparcie Ciężkowic właśnie w tych działaniach na rzecz lepszego wykorzystania wód termalnych, na rzecz odwiertów. Chcielibyśmy, żeby właśnie takie ośrodki jak Ciężkowice mogły przyciągać turystów, mogły stanowić dla swoich mieszkańców powód do dumy – mówi minister Michał Kurtyka.

Minister odwiedził także budowane w Ciężkowicach Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Nowy budynek Centrum powstanie obok Muzeum Przyrodniczego. Będą tam prowadzone zajęcia, warsztaty, ale także transmisje wykładów czy prelekcji, natomiast w budynku głównym Centrum Edukacyjnego zaplanowano zróżnicowane tematyczne sale ekspozycyjne odnoszące się do ekosystemów regionu małopolskiego.

To nie wszystko. W Ciężkowicach zostanie uruchomione także Pogórzańskie Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska, które będzie prowadzić zajęcia i warsztaty edukacyjne dotyczące m.in. ochrony przyrody i krajobrazu. Oferta centrum będzie skierowana przede wszystkim do grup szkolnych – ośrodek będzie przystosowany do przyjmowania grup na kilkudniowe wyjazdy edukacyjne, tzw. „zielone szkoły”. Na oddanie tej inwestycji trzeba jednak poczekać - finalizację zadań zaplanowano na rok 2023 r. Ponadto zaplanowano rozbudowę i modernizację ciężkowickiego amfiteatru wraz z przylegającym terenem. Zadanie to uzyskało wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 800 tys. zł.

Fot. Archiwum MUW

Komentarze...