Zamiast Pfizera - Johnson&Johnson. W hali przy ul. Gumniskiej zmieniono szczepionki
access_time 2021-05-27 11:49:00
Zamiast szczepionki firmy Pfizer, na planowane w najbliższy weekend szczepienia w hali przy ul. Gumniskiej w Tarnowie, dostarczona zostanie jednodawkowa szczepionka firmy Johnson&Johnson.

Rządowa Agencja Rezerw Materiałowych poinformowała tarnowski Punkt Szczepień Powszechnych, że zamiast planowanych 900 dawek szczepionki firmy Pfizer, dostarczone zostanie 900 dawek szczepionki Johnson&Johnson.

- Osoby, które są zapisane na szczepienia w Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Gumniskiej na 29 i 30 maja są przez miejskie służby sukcesywnie informowane o zmianie szczepionki i potwierdzają lub nie deklarację zainteresowania zaszczepienia się szczepionką Johnson & Johnson - przekazał Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa.

Przypomnijmy, w zeszły weekend szczepienia zaplanowane w hali przy ul. Gumniskiej w Tarnowie zostały w ostatniej chwili odwołane, ponieważ do punktu nie dotarła dostawa preparatów firmy Pfizer.

Szczepionka firmy Johnson & Johnson jest jednodawkowa. Według wyników badań opublikowanych niedawno w „New England Journal of Medicine”, preparat jest skuteczny przeciwko nowym wariantom koronawirusa SARS-CoV-2 z RPA i Brazylii i charakteryzuje się 85 proc. skutecznością w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi COVID-19. Jak poinformował Tomasz Skrzypczak, dyrektor zarządzający Janssen Polska (producenta szczepionki) w informacji prasowej przesłanej PAP, szczepionka zapewnia ochronę przed najpoważniejszymi skutkami choroby również w grupie osób w wieku powyżej 60 lat.   Skrzypczak przypomniał, że szczepionka Johnson & Johnson opiera się na niezdolnym do replikacji ludzkim adenowirusie. Służy on jako nośnik materiału genetycznego – DNA, kodującego sekwencję białka kolca koronawirusa. - W odpowiedzi na produkowane w komórkach białko wirusa organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała. Pozwala to naszemu układowi odpornościowemu bronić́ się samodzielnie w przyszłości przy kontakcie z patogenem” - tłumaczył. Wcześniej tę samą technologię stosowano do opracowania i produkcji niedawno zatwierdzonej szczepionki przeciwko wirusowi Ebola oraz kandydatów na szczepionki przeciwko wirusom Zika, RSV i HIV.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A