Jak przygotować się na bezpieczny trekking?
access_time 2021-05-25 17:34:00
Trekking to rodzaj aktywności nieustannie zyskujący popularność. Piesze wędrówki po terenach górskich czy nizinnych to doskonała okazja na odpoczynek na świeżym powietrzu oraz poprawę swojej kondycji fizycznej. Aby wyprawa była czystą przyjemnością i umożliwiła spokojne podziwianie krajobrazów warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, gwarantujący bezpieczeństwo nawet na wymagającym terenie.

Odpowiedni strój na górskie wycieczki - w co należy się zaopatrzyć?

Podstawowym wyposażeniem każdego turysty, który wybiera się na trekking jest odpowiednio dobrane obuwie. Powinno zostać dopasowane nie tylko do stopy użytkownika, ale też do podłoża, po którym zamierza się on poruszać oraz do warunków pogodowych. Zimą i późną jesienią warto wybrać model za kostkę - zapewnią one odpowiednią stabilność. W sezonie letnim nieco lepiej sprawdzą się tak zwane "podejściówki", czyli buty z krótszą cholewką. Są lżejsze i usprawniają tempo marszu. Niezależnie jednak od wybranego egzemplarza - obuwie górskie musi mieć antypoślizgową podeszwę i być wygodne.

Warto zainwestować także w inne, specjalistyczne części garderoby. Bielizna termoaktywna to podstawowy element wyposażenia dla każdej osoby poruszającej się po górach. Niezbędne będą też koszulki i spodnie dobrej jakości. Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w polar i kurtkę - stosowanie dobrane do pory roku i panującej pogody. Wśród przydatnych akcesoriów znajdzie się także czapka z daszkiem. Wszystkie niezbędne na wycieczkę trekkingową elementy garderoby powinny zostać wykonane z materiałów wysokiej jakości. Warto dołożyć kilka groszy i postawić na sprawdzone rozwiązania proponowane na przykład przez firmę Columbia. Dzięki temu zakupiony ekwipunek będzie spełniał swoją funkcję przez wiele sezonów. 

Wybór trasy i kontrolowanie warunków atmosferycznych kluczem do sukcesu

Niezależnie od pory roku, przed wyjściem na trekking koniecznie należy sprawdzić prognozę pogody. Warunki atmosferyczne w górach często są absolutnie nieprzewidywalne, dlatego należy być przygotowanym na różne ewentualności. Na szczytach z reguły temperatura będzie niższa niż w dolinach i należy spodziewać się także większego wiatru. Dobrym rozwiązaniem może być ubranie się "na cebulkę". Bezdyskusyjną sprawą jest to, że na każdy szlak należy zabrać ze sobą mapę. Warto także przed rozpoczęciem wędrówki dokładnie się z nią zapoznać, aby nie przecenić swoich możliwości. Cenną informacją jest to, że kolory szlaków w Polsce nie oznaczają poziomu trudności. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zaznajomienie się z zaplanowaną trasą, przeanalizowanie prognozy pogody na dany dzień oraz odpowiedni dobór wyposażenia - powinny zagwarantować podstawowe bezpieczeństwo podczas trekkingu. Aby podnieść swój komfort podczas wędrówki, należy ograniczyć także bagaż do rzeczy niezbędnych, zawsze być zaopatrzonym w latarkę i mapę. Dla niektórych osób, na dłuższe wyprawy ułatwieniem może być także zaopatrzenie się w kijki.

Jeżeli wszystkie te warunki zostały spełnione, można zastanowić się jak skompletować swoją garderobę, aby na szlaku wyglądać zarówno bezpiecznie, jak i stylowo. Jakie kurtki są najmodniejsze tej wiosny? Przede wszystkim w tym sezonie nie jest popularne podkreślanie kształtów sylwetki. Królują raczej luźne kroje. Jest to trend niezwykle praktyczny podczas trekkingowych wycieczek - zapewnia wygodę i swobodę ruchów.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A