Coraz bliżej zakończenia budowy obwodnicy Tuchowa
access_time 2021-05-25 09:11:00
Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku kierowcy pojadą obwodnicą Tuchowa. W poniedziałek inwestycję wizytował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w towarzystwie lokalnych samorządowców i posłów.

Obwodnica Tuchowa powstaje w ciągu drogi wojewódzkiej nr 977. Będzie miała 2,7 km długości, trzy ronda oraz dwa wiadukty nad torami kolejowymi i ul. Polną. Budowany jest też most nad Białą o długości przeszło 300 m, a wzdłuż trasy urządzane są drogi serwisowe. Wykonane są dodatkowe zabezpieczenia powodziowe, obwodnica będzie oświetlona i będzie wyposażona w kanalizację deszczową.

 - Obecny zarząd województwa robi to, o czym poprzednie zarządy tylko mówiły. Każda obwodnica to ulga dla miasta, ale w tym przypadku ważne jest również, że droga pełnić będzie dodatkowo funkcję przeciwpowodziową i chronić domy mieszkańców przed zalaniem przez rzekę Białą. Raz jeszcze gratuluję tak dobrze prowadzonej budowy - podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas briefingu w Tuchowie.

Mieszkańcy Tuchowa od dawna czekają na drogę, która wyprowadzi ruch z centrum miasteczka. O jej budowie mówiło się przez wiele lat, ale ciągle występowały jakieś przeszkody. Inwestycja rozpoczęła się w maju ubiegłego roku, jest realizowana w formule "zaprojektuj i wybuduj" przez firmę Strabag i zgodnie z planami ma zostać oddana do użytku pod koniec tego roku. Na błyskawiczne tempo budowy zwracał uwagę wicemarszałek małopolski, Łukasz Smółka.

- W ekspresowym tempie powstaje bezpieczna droga o wysokich parametrach technicznych. Nie jest w żaden sposób zagrożony termin zakończenia inwestycji, który ustalony jest na koniec tego roku. Pokazujemy, że nasza zgodna współpraca z rządem, a także z samorządami lokalnymi przynosi dobre efekty, że w partnerstwie realizować możemy nawet trudne i skomplikowane przedsięwzięcia - stwierdził wicemarszałek.

Na wizytacji terenu budowy obwodnicy Tuchowa obecni byli także posłowie Anna Pieczarka, Józefa Szczurek-Żelazko i Wiesław Krajewski, wicewojewoda Ryszard Pagacz, starosta tarnowski Roman Łucarz i burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek.

Całkowity koszt inwestycji wynosi 63,5 mln zł, z czego prawie 49 mln zł pochodzi z funduszy europejskich. 12 mln zł zostanie przekazane z budżetu województwa, a 2,8 mln zł z budżetu gminy Tuchów.

Fot. Paweł Topolski

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A