Samorząd Tarnowa zachęca do wspierania osób LGBT
access_time 2021-05-07 09:52:00
Samorząd Tarnowa włączył się w kampanię społeczną "LGBT+ja" Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, zachęcającą nastolatki do okazywania wsparcia dla swoich nieheteronormatywnych i transpłciowych rówieśników. W poniedziałek 17 maja z ramienia magistratu odbędzie się kilka wydarzeń promujących akcję.

Jak wynika z ubiegłorocznych badań Kampanii przeciw Homofobii 7 na 10 nastolatków z grupy LGBT+ w naszym kraju ma do czynienia z homofobiczną przemocą. W efekcie połowę nastoletnich osób LGBT+ dopada depresja, a ok. 70 proc. ma myśli samobójcze. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prowadzi akcję „LGBT+ja” zachęcającą nastolatki do okazywania wsparcia dla swoich nieheteronormatywnych i transpłciowych rówieśników. Aktywnie włącza się do niej również samorząd Tarnowa.

- Włączamy się w akcję „LGBT+ ja”, organizowaną z myślą o młodych ludziach, którzy w swoim otoczeniu prawdopodobnie mają osoby LGBT+. Na zaproszenie Związku Miast Polskich mówimy o akcji Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, bo przemoc i dyskryminacja to wciąż nasza rzeczywistość. Chcemy by Tarnów był miastem, gdzie nie ma miejsca na nienawiść, by był miejscem znanym z tolerancji, miejscem dialogu, miejscem znanym z otwartości na innych i miejscem wsłuchiwania się w bardzo różne głosy – mówi prezydent Roman Ciepiela. - Celem akcji „LGBT+ ja” jest zachęcenie młodych ludzi do wyrażania wsparcia dla swoich rówieśników i reagowania na przemoc. Ale projekt ten jest kierowany także do dorosłych: rodziców, nauczycieli, wszystkich tarnowian. Z badań Kampanii Przeciw Homofobii jasno wynika, że ogromna większość dzieci LGBT+ nie znajduje akceptacji w swoich rodzinach. Także szkoły bardzo często nie tworzą przyjaznego środowiska - czytamy w oświadczeniu władz miasta Tarnowa.

W związku z akcją, na przypadający 17 maja, Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, miasto przygotowuje kilka wydarzeń, m.in. akcje o charakterze edukacyjnym, promujące wiedzę o dzieciach i młodzieży dotkniętych nietolerancją. Będą również wykłady i prezentacje dla pedagogów, psychologów szkolnych, a tarnowianie zostaną zaproszeni na działania artystyczne o tolerancji i różnorodności, przygotowane przez młodych twórców. Będzie też promowany telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.

Przy okazji kampanii, magistrat zachęca do zgłaszania placówek oświatowych do ogólnopolskiego rankingu szkół LGBT+. Uczniowie mogą tam ocenić swoje szkoły pod kątem stosunku placówek do osób LGBT+. W zamyśle inicjatorów zestawienie ma pomóc młodzieży w wyborze przyjaznej, bezpiecznej i otwartej szkoły średniej. Szkoły można zgłaszać pod adresem https://maparownosci.pl. W Tarnowie najlepsze notowania ma obecnie Zespół Szkół Plastycznych. Głosowanie trwa. Wyniki poznamy na początku czerwca - zostaną zaprezentowane w formie Mapy Równości. Dodatkowo, najlepsze 10 szkół z całej Polski zostanie nagrodzonych Dyplomami Równości.

Komentarze...