W Ostrowie odtworzono popularny w czasach PRL-u ośrodek wypoczynkowo-rekreacyjny "Rybitwa"
access_time 2021-05-06 10:28:00
Nad lewym brzegiem Dunajca w Ostrowie, odtworzono dawny ośrodek rekreacyjny "Rybitwa". Władze Wierzchosławic liczą na to, że to popularne w czasach PRL-u miejsce wypoczynku, znów będzie tętnić życiem.

Mieszkańcy mają do dyspozycji dwa boiska do piłki plażowej, boisko do koszykówki i siatkówki, a maluchy mogą ćwiczyć umiejętności jazdy na rowerze w mini miasteczku rowerowym. Samorząd wyremontował również budynek, tzw. ,,Rybitwę”, w którym już w tym sezonie uruchomiona zostanie mała gastronomia.

Całkowity koszt remontu boisk i modernizacji "Rybitwy" wyniósł około 600 tys. zł. Część pieniędzy gmina pozyskała w ramach programu „Małopolska Infrastruktura Rekreacyjno-Sportowa” oraz za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Zielony Pierścień Tarnowa.

Władze gminy mają nadzieję, że ośrodek będzie służył nie tylko mieszkańcom, ale również turystom, choćby tym poruszającym się po znajdującej się w pobliżu trasie VeloDunajec. Tym bardziej, że właśnie oddano do dyspozycji cyklistów nowe połączenie z lasami wierzchosławickimi. Ma ono ponad 2,5 km długości, szerokość 2,5 m, z poboczem po 0,5 m z każdej strony ścieżki. Ścieżka rowerowa przebiega w niewielkiej odległości od Muzeum im. Wincentego Witosa oraz Domu Ludowego w Wierzchosławicach, a także nieopodal zabytkowego kościoła rzymskokatolickiego pw. Matki Bożej Pocieszenia. W pobliżu trasy znajduje się także ośrodek rekreacyjny oraz ścieżki przyrodniczo-leśne. Samorząd podkreśla, że ścieżka może być również użytkowana przez samochody do 3,5 tony. Całkowita wartość projektu to blisko 620 tys. zł z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego wyniosło ponad 400 tys. zł.

- Velo Dunejec to jedna z największych atrakcji turystycznych w Małopolsce i cieszę się, że Gmina Wierzchosławice jest jej częścią. Turystyka rowerowa, zwłaszcza w okresie pandemii zdobywa coraz większą popularności i wiem, że dotrze tutaj wielu turystów z całej Małopolski – mówi Marta Malec – Lech, członek zarządu Województwa Małopolskiego. – To także ważna inwestycja dla mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych, którzy po wielu miesiącach ograniczeń są spragnieni ruchu i aktywności.

Fot. Archiwum gminy Wierzchosławice

Komentarze...