Tarnów w pierwszej dziesiątce miast z największą ilością ścieżek rowerowych w przeliczeniu na mieszkańca
access_time 2021-05-05 10:00:00
Tarnów znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu miast w Polsce z największą liczbą dostępnych ścieżek rowerowych. Wyliczono, że na jednego mieszkańca przypada 0,41 metra trasy rowerowej. To nam daje dziewiąte miejsce, zaraz po Wrocławiu, który uplasował się wyżej z takim samym końcowym wynikiem jak Tarnów.

Zestawienie stworzyła firma Holidu, wyszukiwarka domów wakacyjnych i apartamentów, na podstawie danych z OpenStreetMap. Wzięto w nim pod uwagę 40 największych, pod względem populacji, miast w Polsce. Następnie obliczono całkowitą długość ścieżek rowerowych. Wyniki zostały zsumowane i obliczono wskaźnik w metrach na mieszkańca. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Dąbrowa Górnicza, która ma aż 76 kilometrów ścieżek rowerowych na 119 tysięcy mieszkańców. W Tarnowie, który uplasował się na dziewiątym miejscu, są to 44 kilometry na 108 tysięcy tarnowian.

Przypomnijmy, że w regionie tarnowskim jest wytyczonych 25 szlaków rowerowych o długości ponad 630 km. Są to szlaki zarówno górskie (16, z tego 5 bierze początek w Tarnowie) jak i nizinne (9, z tego 5 bierze początek w mieście). Warto dodać, że w Tarnowie na os. Legionów miłośnicy mocnych wrażeń mają do dyspozycji specjalny tor rowerowy do dirt jumpingu. Z kolei każdy, kto nie ma własnego roweru, może wypożyczyć go w szesnastu stacjach dostępnych całym mieście. Dla posiadaczy Tarnowskiej Karty Premium pierwsze pół godziny jest za darmo. To oznacza, że większość mieszkańców może zarówno przyjechać jak i wrócić z pracy bez ponoszenia żadnych kosztów transportu.

Komentarze...