Czym się kierować przy wyborze kostki brukowej?
access_time 2021-04-30 13:51:00
Kostka brukowa to najpopularniejszy z materiałów wykończeniowych wykorzystywanych na zewnątrz. Stosuje się ją wokół domu, buduje chodniki i ścieżki, a także wyznacza solidne parkingi i podjazdy. Jednak to, że jest to rozwiązanie „nie do zdarcia”; trwałe i wytrzymałe, nie oznacza, że w czasie zakupu odpowiedniego produktu nie można popełnić błędów. Czym się kierować podczas wyboru, żeby ich uniknąć?

W jakim miejscu będzie wyłożona kostka?

Przeznaczenie powierzchni, która ma być wyłożona kostką, to główna determinanta wyboru odpowiedniej grubości bruku. Od tego zależeć będą trwałość i funkcjonalność przestrzeni. Jeśli celem są ogrodowe ścieżki i chodniki, wystarczy sięgnąć po kostkę o grubości od 4 do 6 cm, natomiast w przypadku intensywnie używanych ciągów i tam, gdzie odbywa się ruch pojazdów osobowych i ciężarowych zdecydowanie lepiej sięgnąć po odmiany o grubości 6-8 cm.

Warto też pamiętać o tym, że jeśli teren cechuje duży stopień nachylenia, istotna będzie powierzchnia licowa wybieranego rozwiązania – zwłaszcza jeśli mowa o podjazdach. Szorstka warstwa, taka jak w przypadku wykończenia Microtec, Rustical®, Teratec® lub Multigran®, oferowanych przez Bruk-Bet, zagwarantuje większą przyczepność opon i zapewni bezpieczny przejazd, szczególnie w czasie opadów deszczu czy zimowych mrozów.

Jaki kolor kostki wybrać?

Kwestią przypadku nie może być też kolor wybieranej kostki. Taki zakup nie powinien być podparty chwilową modą czy brakiem pomysłu na realizację. Otoczenie budynku jest klamrą kompozycyjną i ma za zadanie spajać posesję, dlatego wybierane odcienie bruku muszą ściśle nawiązywać do całości: fasady budynku i jego otoczenia. Ich ilość jednak nie powinna przekraczać 2-3 tonacji. W tej kwestii ważne będą też aspekty praktyczności, związane z ułatwieniem komunikacji czy utrzymania powierzchni w czystości. Warto rozważyć zastosowanie ciemniejszych odmian bruku na podjazdach i parkingach, przez co mniej widoczne będą zabrudzenia, oraz jaśniejszych wariantów na ścieżkach i chodnikach. Dzięki temu łatwiej będzie się przemieszczać przez posesję o zmroku.

Czy cena kostki jest najważniejsza?

Choć wydawać się może, że cena jest najważniejszym kryterium podczas wyboru kostki brukowej, to w rzeczywistości jest całkowicie inaczej! Jakość tańszych kostek często pozostawia wiele do życzenia, a wygląd z biegiem czasu i użytkowania odbiega od ideału. Należy też wziąć pod uwagę to, że cena kostki brukowej to zaledwie część kosztów całego przedsięwzięcia. Kluczową rolę w całości inwestycji odgrywa koszt robocizny, z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Dlatego proponujemy inwestycje w solidne kostki brukowe z ochroną nawierzchni (np. Bruk-Bet Perlon Lamino®), których estetyka i funkcjonalność znacząco przewyższają produkty standardowe, by potem długo cieszyć się jej nienagannym stanem.

Gdzie kupić?

Żeby mieć pewność co do dobrego wyboru kostki brukowej, najlepiej jest kupować ją w sprawdzonym miejscu – u renomowanego producenta i wiarygodnego dystrybutora, który posiada utwardzony plac magazynowy oraz zabudowany ogród wystawowy, gdzie przed zakupem można zapoznać się ze wzorami kolorystycznymi i modelami wymarzonych nawierzchni. W autoryzowanym punkcie sprzedaży można zamówić wykonanie profesjonalnego projektu aranżacji zabudowy, uzyskać doradztwo techniczne, a także otrzymać ofertę na usługę brukarską.

Bruk-Bet to wiodący polski producent kostki brukowej, płyt tarasowych, murków, gotowych stopni schodowych, kamieni dekoracyjnych, studni kanalizacyjnych, a także paneli fotowoltaicznych.

Zapraszamy do naszego autoryzowanego punktu sprzedaży Bruk-Bet Design PLAKO – Świat Kostki w Tarnowie, przy ul. Krakowskiej 125, tel. 14 6 296 108, gdzie można zapoznać się z aktualną ofertą produktową.

 Kostki brukowe najlepsze pod Słońcem.

 

Komentarze...