W MOPS w Tarnowie powstał Punkt Pomocy Okresowej. Ma zwalczać tzw. ubóstwo menstruacyjne
access_time 2021-04-29 10:50:00
Na terenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie pojawiła się specjalna szafka z bezpłatnymi artykułami higienicznymi dla kobiet. To jeden z ponad 20 Punktów Pomocy Okresowej, jakie powstają w Małopolsce. Celem akcji jest przeciwdziałanie zjawisku tzw. ubóstwa menstruacyjnego. Jak pokazują badania, coraz więcej kobiet musi wybierać między kupnem podpaski a spełnieniem innych podstawowych potrzeb.

Pomysłodawcą Punktów Pomocy Okresowej, z których każda potrzebująca osoba może wziąć podpaski i tampony całkowicie anonimowo i za darmo, jest Fundacja Akcja Menstruacja. Za sprawą aktywistek, działających na rzecz zapobiegania ubóstwu menstruacyjnemu, w całej Polsce zainstalowano już 74 podobnych szafek. Do tej pory najwięcej znajdowało się w województwie mazowieckim (17) oraz dolnośląskim (12). W Małopolsce z kolei funkcjonowały tylko 3 takie punkty, wszystkie zlokalizowane w Krakowie. Teraz to się zmienia. W akcję włączyła się IKEA Kraków. Szwedzka sieć nie tylko przekazała szafki na artykuły higieniczne, ale też zaangażowała się w instalację punktów we wskazanych przez fundację miejscach.

- Wszyscy bardzo entuzjastycznie zareagowaliśmy na wieść o akcji prowadzonej przez Fundację z wykorzystaniem naszych szafek. Od razu zdecydowaliśmy, że nie tylko przekażemy nasze produkty, ale pomożemy w montażu Punktów Pomocy Okresowej. Błyskawicznie przeprowadziliśmy też zbiórkę podpasek, tamponów, wkładek higienicznych i chusteczek antybakteryjnych. Cieszymy się, że dzięki współpracy z Fundacją Akcja Menstruacja zapewnimy dostęp do darmowych środków menstruacyjnych kobietom w całym województwie – mówi Judyta Rozmus, koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Kraków.

Szafki z bezpłatnymi produktami higienicznymi dla kobiet powstaną niebawem w innych miastach w województwie. Wszystkie będą miały swoich opiekunów, którzy raz w tygodniu w razie potrzeby będą dokładali środki menstruacyjne. Każdy chętny może również we własnym zakresie uzupełnić skrzynkę artykułami higienicznymi. Punkty Pomocy Okresowej dostępne będą w Bochni, Chełmku, Chrzanowie, Dąbrowie Tarnowskiej, Dobczycach, Kętach, Krakowie, Łososinie Dolnej, Muszynie, Nowym Wiśniczu, Oświęcimiu, Skawinie, Tarnowie, Trzebini, Wadowicach oraz Zakopanem.

Jak się okazuje, ubóstwo menstruacyjne to realny problem. Według badań przeprowadzonych w zeszłym roku przez Kluczyk Foundation, aż 39 proc. kobiet z ubogich domów przynajmniej raz w życiu musiało zrezygnować z zakupu środków higienicznych na rzecz innych domowych wydatków.

Komentarze...