Trzy pociski artyleryjskie na prywatnej posesji w Luszowicach
access_time 2021-04-22 15:23:00
Trzy ponad półmetrowe pociski artyleryjskie, pochodzące z czasów II wojny światowej, znaleziono w środę na prywatnej posesji w Luszowicach (gmina Radgoszcz, powiat dąbrowski).

Właściciel posesji powiadomił policję, że podczas wykonywania prac porządkowych zauważył wystające z ziemi dwa przedmioty przypominające niewybuchy. Na miejsce został wysłany policjant zajmujący się rozpoznaniem minersko-pirotechnicznym, który potwierdził, że są to dwa pociski artyleryjskie o długości ok. 55 cm, pochodzące najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. Funkcjonariusze zabezpieczyli teren do czasu przyjazdu saperów.

Dzisiaj w południe na miejsce przyjechali żołnierze z jednostki wojskowej w Rzeszowie, którzy podczas przeszukana terenu natrafili na kolejny niewybuch. Wszystkie pociski zostały bezpiecznie wydobyte i wywiezione na poligon.

Policja przypomina, że tego typu znaleziska, pomimo upływu lat, wciąż są bardzo niebezpieczne i w przypadku ich odnalezienia należy zachować szczególną ostrożność. Niewybuchów i niewypałów nie można odkopywać, przenosić ani dotykać. Należy jak najszybciej powiadomić policję, a do czasu przyjazdu funkcjonariuszy, oznaczyć miejsce tak, by uniemożliwić dostęp do niego osobom postronnym.

Fot. KPP Dąbrowa Tarnowska

Komentarze...