Prezydent Tarnowa ma pomysł na obniżenie cen za śmieci
access_time 2021-04-22 15:13:00
Prezydent Roman Ciepiela wyszedł z inicjatywą utworzenia związku międzygminnego Tarnowa oraz okolicznych miast i gmin w dziedzinie wspólnej gospodarki odpadami. Jak przekonuje, to szansa na obniżenie opłat za śmieci.

– To moim zdaniem najwyższy czas na podjęcie wspólnych działań w dziedzinie szeroko pojętej gospodarki komunalnej, a gospodarki odpadami w szczególności – mówił podczas spotkania online z włodarzami sąsiednich gmin cytowany przez portal internetowy urzędu miasta Roman Ciepiela. – Ceny zbiórki i utylizacji odpadów rosną bardzo szybko, tylko ścisła współpraca i integracja działań da nam większe możliwości manewru i pozwoli na racjonalne gospodarowanie w tej dziedzinie.

Międzygminne porozumienie miałyby tworzyć Tarnów, Dąbrowa Tarnowska, Lisia Góra, Pleśna, Skrzyszów, gmina Tarnów, Tuchów, Radłów, Wierzchosławice, Wojnicz i Żabno.

Prezydent uważa, że tego typu związek komunalny gmin to przede wszystkim duża szansa na oszczędności. Jako przykład możliwej i korzystnej dla wszystkich współpracy, Ciepiela podał m.in. projektowaną dużą, nowoczesną sortownię i planowaną przez MPEC budowę spalarni odpadów.

Jak przekazuje magistrat pomysł prezydenta spotkał się z uznaniem uczestników spotkania. – Obecnie nasze śmieci jadą do Tarnobrzegu – mówił burmistrz Dąbrowy, Krzysztof Kaczmarski. – To przecież bez sensu pokonywać te 100 km, a samochody wiozące śmieci za bardzo ekologiczne nie są. Gdybyśmy się zrzeszyli i powstała na terenie aglomeracji spalarnia, rozwiązalibyśmy sporo problemów.

Potencjalną przyszłą współpracę pozytywnie ocenił też burmistrz Radłowa, Zbigniew Mączka, który rzucił też pomysł, aby sprawdzić, czy miejska spółka MPGK, która w Tarnowie działa w systemie „in house”, nie mogłaby np. stworzyć spółki-córki do obsługi gmin. Wójt Wierzchosławic, Andrzej Mróz, również ocenił inicjatywę jako cenną i stwierdził, iż trzeba szybko zacząć rozmawiać o szczegółach. W podobnym tonie wypowiadali się też inni wójtowie.

Prezydent Ciepiela jako przykład wspólnych działań przynoszących dobre rezultaty podał współpracę miasta i gminy Tarnów w dziedzinie gospodarki komunalnej (wspólne wodociągi). Podkreślił też, że poszerzenie tej współpracy dałoby wszystkim wymierne korzyści. Zasugerował, że może pora zacząć myśleć o zintegrowaniu Tarnowa z gminą Tarnów.

Kolejne spotkanie w tej sprawie zaplanowano na początek maja.

Fot. Pixabay

Komentarze...