"Dawni mistrzowie, współcześni uczniowie" - nowa wystawa w Muzeum Diecezjalnym
access_time 2021-04-21 05:11:00
„Dawni mistrzowie, współcześni uczniowie” - to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. Ekspozycja, na którą składają się kopie dzieł dawnych mistrzów malarstwa i pozłotnictwa, wykonane przez studentów Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, będzie dostępna dla zwiedzających zaraz po zniesieniu obostrzeń.

Wystawa to wspólny projekt ks. Piotra Paska i dra Rafała Nijaka, adiunkta warszawskiej ASP, który jednocześnie jest kuratorem wystawy. Ekspozycja obejmuje 30 prac studentów, wśród których znajdują się dzieła pozłotnicze, do stworzenia których użyto metali szlachetnych (złota, srebra) i półszlachetnych, a także kopie miniatur z XV-wiecznych modlitewników, brewiarzy oraz repliki średniowiecznego malarstwa tablicowego. Wszystkie reprodukcje zostały wykonane przez studentów podczas wizyty w Muzeum Narodowym lub w Bibliotece Narodowej w Warszawie i powstały zgodnie z rytem dawnych cechów, począwszy od przygotowania deski.

Wystawę „Dawni mistrzowie, współcześni uczniowie” będzie można oglądać w tarnowskim Muzeum Diecezjalnym po zniesieniu obostrzeń. Planowane jest także stworzenie filmu, aby można ją było także zwiedzać wirtualnie.

Fot. Archiwum Muzeum Diecezjalnego

Komentarze...