Po kilkunastu latach do tarnowskiego sądu wraca wydział gospodarczy
access_time 2021-04-12 13:10:00
Decyzją ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, w Sądzie Okręgowym w Tarnowie zostanie przywrócony zlikwidowany kilkanaście lat temu wydział gospodarczy. Najprawdopodobniej zacznie funkcjonować od stycznia przyszłego roku.

O decyzji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry poinformował w poniedziałek wiceminister resortu Michał Woś podczas konferencji prasowej w słynnej "czarnej sali" Sądu Okręgowego w Tarnowie, w której w latach 80-tych zapadł ostatni w polskim sądownictwie wyrok śmierci, wykonany później w krakowskim areszcie śledczym przy ul. Montelupich.

- To niezwykle ważna informacja dla Tarnowa, dla całego okręgu tarnowskiego, dla wszystkich mieszkańców. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na prośbę i po pozytywnej rekomendacji pana Piotra Saka jako przewodniczącego sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, ale też członka komisji sprawiedliwości oraz na prośbę posła Norberta Kaczmarczyka, podjął decyzję żeby przywrócić wydział gospodarczy w Sądzie Okręgowym w Tarnowie - ogłosił Woś.

Wiceminister podkreślił, że decyzja o reaktywowaniu wydziału gospodarczego w tarnowskim sądzie nie tylko ułatwi życie mieszkańcom, którzy teraz w sprawach gospodarczych muszą jeździć do sądu w Krakowie, ale również przyczyni się do przywrócenia prestiżu dawnemu miastu wojewódzkiemu. - Pewne usługi państwa, które kiedyś były likwidowane, przenoszone  - w tym przypadku do Krakowa - my przywracamy. Wydział gospodarczy jest utworzony decyzją ministra sprawiedliwości tutaj w Tarnowie i od dzisiaj pełną parą zaczynają się przygotowania, żeby od 1 stycznia przyszłego roku mógł funkcjonować - powiedział wiceminister. Woś dodał również, że jeżeli Sąd Okręgowy będzie gotowy, to nowy wydział może zostać uruchomiony jeszcze we wrześniu tego roku.

- To kapitalna wiadomość dla mieszkańców Tarnowa, jak również regionu tarnowskiego. Nie chcę popadać tu w egzaltację, czy przesadę, ale mamy do czynienia z sytuacją dość bezprecedensową, bo dotychczas przez wiele lat kolejne instytucje były przenoszone z Tarnowa; teraz po raz pierwszy odwracamy ten trend, odzyskujemy je, jest to więc bardzo ważna i cenna inicjatywa - mówił Piotr Sak. - Tarnów bardzo mocno przechorował transformację gospodarczą i samorządową. W trakcie kampanii wyborczej wskazywałem, że chcemy odbudować prestiż miasta i powstrzymać ten proces degradacji i takimi właśnie działaniami - przywracaniem tych funkcji - realizujemy te zapowiedzi - dodał Sak. Poseł zapowiedział też, że w Tarnowie powstanie kuratorski ośrodek pracy z młodzieżą. - To da bardzo duże możliwości oddziaływania na młodzież, która niestety zeszła z dobrej ścieżki na niewłaściwe rewiry - przekonywał Sak. Najbliższe tego typu placówki znajdują się Krakowie i Nowym Sączu.

- W ubiegłym ciężkim roku pandemii Sąd Okręgowy w Tarnowie rozstrzygnął 8,5 tys. spraw, sądy rejonowe ponad 105 tys. spraw. Podołaliśmy temu i mam nadzieję, że również podołamy tym zwiększonym wyzwaniom związanym z reaktywacją wydziału gospodarczego w Sądzie Okręgowym w Tarnowie - mówił z kolei prezes Sądu Okręgowego w Tarnowie Andrzej Bosak. Dodał również, że wydział gospodarczy przyczyni się do komfortu życia mieszkańców, "którzy tutaj ulokowali swoją przyszłość, chcą tutaj robić swoje interesy i chcą dawać miejsca pracy". - Dla nas to też jest ważne, żebyśmy mogli służyć tym celom, żeby Tarnów był coraz ważniejszym ośrodkiem miejskim, co niekoniecznie w ostatnich latach się działo - zaznaczył Bosak.

ac, fot. Tomasz Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A