Jest szansa na remont Pałacu Dąmbskich w Wojniczu. Gmina otrzymała od rządu milion zł dofinansowania
access_time 2021-04-06 14:52:00
Samorząd Wojnicza dostał 1 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na remont zabytkowego Pałacu Dąmbskich.

Budynek pałacu wraz z 7-hektarowym parkiem, kordegardą i willą modernistyczną od wielu lat czeka na remont. Władze Wojnicza kupiły go od tarnowskiego starostwa w 2011 roku. Transakcja opiewała na 1,2 miliona złotych. Początkowo planowano zaadaptować pałac na potrzeby urzędu, pojawiały się też koncepcje przeniesienia tam biblioteki i domu kultury. Do tej pory jednak kończyło się na pomysłach, bo gminy nie stać było na remont. Szansa na realizację inwestycji pojawiła się dopiero niedawno. Najpierw samorząd pozyskał ze środków województwa małopolskiego 70 tys. zł dofinansowania na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej rewitalizacji zespołu pałacowo - parkowego (całkowity koszt projektu to ok. 230 tys. zł), natomiast kilka dni temu władze Wojnicza otrzymały potwierdzenie przyznania gminie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 1 mln zł na renowację obiektu.

- Stan techniczny pałacu Dąmbskich, zwłaszcza stan fundamentów, piwnic, stropów i zadaszenia wymaga skomplikowanych i kompleksowych prac modernizacyjnych. Z powodu braku dokumentacji projektowej, której przygotowanie wiązało się z bardzo dużym nakładem kosztów, z roku na rok następowała degradacja budynku. Cieszę się, że w końcu udało się podjąć konkretne działania, aby przywrócić dawną świetność pałacu. Są do dla nas istotne środki finansowe, bez których nie bylibyśmy w stanie realizować tej inwestycji – mówi Tadeusz Bąk, burmistrz Wojnicza. Jak dodaje, jeszcze w tym roku ma zostać wymienione pokrycie dachowe budynku.

Prace mają być kontynuowane w ciągu najbliższych kilku lat, wiele jednak zależy od tego, czy gminie uda się pozyskać kolejne dotacje. Koszt rewitalizacji pałacu wraz z otaczającym go ogrodem szacowany jest na około 20 milionów zł.

Fot. Archiwum gminy Wojnicz

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A