Rolnik z Jonin znalazł w polu pocisk artyleryjski
access_time 2021-04-02 11:57:00
Na nietypowe znalezisko z czasów II wojny światowej natknął się rolnik z Jonin (gmina Ryglice). Podczas wiosennych prac polowych znalazł pocisk artyleryjski o kalibrze 80 mm.
W środę rolnik z Jonin, podczas wiosennych prac polowych natknął się na leżący na ziemi przedmiot, wyglądem przypominający pocisk. Mężczyzna powiadomił o znalezisku policjantów z Tuchowa, ci z kolei wezwali funkcjonariuszy z grupy minersko-pirotechnicznej z Tarnowa. Okazało się, że jest to pocisk artyleryjski kalibru 80 mm, pochodzący z czasów II wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko znajdowało się na tyle daleko od zabudowań i drogi, że nie zagrażało okolicznym mieszkańcom, nie było więc konieczności ewakuacji. Na miejsce wezwano saperów z Rzeszowa, którzy zabezpieczyli niewybuch i przewieźli go na wojskowy poligon, gdzie został zneutralizowany.
 
Policja przypomina, że tego typu znaleziska, pomimo upływu lat, wciąż są bardzo niebezpieczne i w przypadku ich odnalezienia należy zachować szczególną ostrożność. Niewybuchów i niewypałów nie można odkopywać, przenosić ani dotykać. Należy jak najszybciej powiadomić policję, a do czasu przyjazdu funkcjonariuszy, oznaczyć miejsce tak, by uniemożliwić dostęp do niego osobom postronnym.
 
Fot. KMP w Tarnowie
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A