Minister kultury zdecydował: Młyn Szancera będzie zabytkiem
access_time 2021-03-15 11:08:00
Minister kultury utrzymał w mocy decyzję małopolskiego konserwatora zabytków: Młyn Szancera zostanie wpisany do rejestru zabytków.

- Podzielając stanowisko małopolskiego konserwatora zabytków, minister stwierdził, że pozostałości dawnego zespołu Młyna, stanowią jeden z nielicznych w Tarnowie przykładów zabudowy poprzemysłowej o dziewiętnastowiecznej metryce. Obiekty te, pomimo zachowania niepełnej struktury budowlanej, zachowały czytelny wyraz architektoniczny i stanowią dokument historii industrialnego rozwoju Tarnowa - powiedziała na antenie Radia Kraków Anna Bocian, rzecznik prasowy ministerstwa kultury. Bocian zwróciła też uwagę na układ przestrzenny Młyna, który dodatkowo uwypukla zabytkowe walory obiektu. - Pozostałości budynków Młyna, spichlerza i kaszarni posiadają wartości architektoniczne. Ich wartość zabytkowa podkreślona jest kontekstem przestrzennym, ponieważ kompleks młyński usytuowany jest nad potokiem. To dokumentuje jego rolę w strukturze miejskiej oraz wskazuje na fakt, że powstał w miejscu wcześniejszego tradycyjnego młyna wodnego. Omawiane obiekty stanowią tym samym autentyczne świadectwo minionej epoki, którego zachowanie i ochrona prawna jest konieczna wobec posiadanych walorów dokumentacyjnych i architektonicznych - wyjaśniła rzecznik.

Wpis do rejestru zabytków daje Młynowi Szancera znacznie szerszą prawną ochronę, niż miało to miejsce dotychczas. Rozbiórka zostanie wykluczona, a prowadzenie jakichkolwiek prac budowlanych będzie wymagało uzyskania zgody konserwatora. Właściciel zabytku będzie też miał obowiązek zabezpieczenia ruin przed dalszą degradacją.

Młyn Szancera to jeden z ostatnich w mieście przykładów architektury przemysłowej z XIX wieku, znajduje się na turystycznym szlaku tarnowskich Żydów. Należał do Henryka Szancera, przemysłowca, członka Rady Miasta Tarnowa, szanowanego dobroczyńcy, honorowego obywatela miasta. W skład kompleksu wchodziły cztery obiekty: młyn zbożowy, kaszarnia, spichlerz oraz laboratorium przemysłowe. W czasie okupacji młyn przejęli Niemcy, którzy kontynuowali produkcję do końca wojny w 1945 roku. Po wojnie, przedsiębiorstwo zostało znacjonalizowane, a przestało działać wraz z upadkiem PRL-u. W 2006 roku popadającą w ruinę nieruchomość kupiło miasto Tarnów. Planowano stworzyć tam "Młyn Sztuki" z multimedialną biblioteką, galerią na wielkoformatowe prace, salą koncertową i konferencyjną. W promocję projektu miał się zaangażować nawet znany reżyser, artysta malarz Jerzy Skolimowski. Niestety z planów nic nie wyszło i zabudowania wraz z działką sprzedano tarnowskiemu przedsiębiorcy Piotrowi Kudelskiemu, który z kolei zapowiadał remont obiektu oraz otwarcie hotelu i restauracji. W nocy z 4 na 5 kwietnia 2015 roku opustoszały budynek został podpalony. Tuż po pożarze biznesmen zmienił plany co do obiektu, informując, że powstaną tam apartamenty - lofty. Na jego wniosek Rada Miasta zmieniła plan zagospodarowania przestrzennego terenu na funkcję mieszkaniową, prac jednak nigdy nie rozpoczęto.

Decyzja ministra kultury o wpisie Młyna Szancera do rejestru zabytków nie jest prawomocna. Właściciel może jeszcze złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A