Zbliżają się 691. urodziny Tarnowa. Co przygotowało miasto?
access_time 2021-03-03 09:56:00
7 marca Tarnów będzie świętować 691. rocznicę lokacji miasta. Z tej okazji tarnowskie instytucje kultury przygotowały kilka propozycji.

W sobotę, 6 marca o godz. 20 w kinie Marzenie odbędzie się koncert „Osiecka”. Jego program został złożony z kilkunastu różnorodnych utworów polskich artystów, w tym piosenek z tekstem autorstwa Agnieszki Osieckiej. Do udziału w projekcie zaproszeni zostali tarnowscy muzycy, m.in. Sławek Ramian, Paweł Mazur, Bartek Szułakiewicz. Przedsprzedaż biletów (w cenie 35 zł) rozpocznie się w najbliższą sobotę, 27 lutego Dodajmy, że koncert zapoczątkuje nową cykliczną propozycję Tarnowskiego Centrum Kultury „Wieczorki zapoznawcze”. W ramach cyklu przypominana zostanie twórczość Wojciecha Młynarskiego, Jonasza Kofty, Jeremiego Przybory, Marka Grechuty czy Jacka Cygana.

W tarnowskim teatrze, w niedzielę, 7 marca zobaczyć będzie można dwa przedstawienia. O godz. 16 na Dużej Scenie zaprezentowany zostanie spektakl „Jaś i Małgosia”, dwie godziny później na Scenie Underground rozpocznie się przedstawienie będące połączeniem kilkunastu wierszy i fragmentów prozy Edwarda Stachury „Po co jest noc, czyli rzecz na: głosy, gitarę i oddech na podstawie utworów Edwarda Stachury”.

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie przygotowało dwie wystawy; obie będzie można oglądać w Pałacyku Strzeleckim. Pierwsza to „Antygrawitacja”, wystawa zbiorowa inspirowana science fiction, fizyką i kosmologią. Jej wernisaż odbędzie się w formie wirtualnej, w piątek 5 marca o godz. 18.30, natomiast sama ekspozycja czynna będzie do niedzieli, 11 kwietnia. Kolejna wystawa to „Otulone ciszą” Oliwii Smoleń, laureatki Nagrody Publiczności „VII Salonu BWA Tarnów 2020”. Tematem jej malarstwa są przede wszystkim portrety i autoportrety. Wystawa potrwa do niedzieli, 28 marca.

Swoją ofertę przygotowała także Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie. Na temat dawnych właścicieli Tarnowa porozmawiać będzie można online z Krzysztofem Moskalem („Dawno temu w Tarnowie”). Tarnowski historyk opowie też dzieciom o tarnowskim zamku („O zamku w kilku słowach”). W mediach społecznościowych placówki będzie można posłuchać także czytanych w odcinkach fragmentów legendy Walerii Szalay („Tarnów – opowiadanie z dalekiej przyszłości”).

Fot. P. Topolski / archiwum UMT

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A