Nie daj się jaskrze – czyli co trzeba wiedzieć o tej chorobie oczu?
access_time 2021-03-02 14:59:00
Jaskra, nazywana też glaukomą, to bardzo podstępna choroba narządu wzroku. Ryzyko jej pojawienia się rośnie z wiekiem – szacuje się, że jaskra może występować nawet u 10% osób powyżej 75. roku życia. Ponieważ jednak niektóre jej postaci mają podłoże genetyczne, zdarza się, że glaukoma ujawnia się też u osób młodych, a niekiedy nawet u dzieci. Co warto o niej wiedzieć? I jak można z nią walczyć?

Na czym polega jaskra?

Zacznijmy od początku, czyli od nerwu wzrokowego. To bardzo ważna struktura w naszym ciele – odpowiada za przekazywanie tego, co widzą nasze oczy, do mózgu. Tam informacja jest odpowiednio przetwarzana i w końcu powstaje ostateczny obraz. Brzmi to jak długi proces, ale wszystko tak naprawdę dzieje się w ułamkach sekund.

Nerw „łączy się” z okiem w miejscu nazywanym tarczą nerwu wzrokowego. Znajduje się ona na siatkówce, czyli warstwie receptorów. Jaskra to choroba, w której dochodzi do uszkodzenia tarczy (i w efekcie włókien nerwu). Czynnikiem, który do tego doprowadza jest najczęściej zbyt duże ciśnienie cieczy wodnistej wewnątrz oka. Stopniowa degeneracja nerwu wzrokowego prowadzi do znacznego pogorszenia widzenia, a w ostateczności – szczególnie gdy choroba jest późno rozpoznana lub pacjent bagatelizuje problem i nie podejmuje leczenia - nawet do jego całkowitej utraty.

Objawy jaskry

Zanim przyjrzymy się najczęstszym symptomom schorzenia, trzeba podkreślić bardzo ważny fakt – jaskra przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. W przypadku glaukomy niezwykle istotna jest szybka diagnostyka, która pomoże wykryć chorobę, zanim zdąży się ona nadmiernie rozwinąć.

Symptomy, jeśli są obecne, w dużej mierze zależą od tego, z którą postacią jaskry mamy do czynienia (patrz kolejny akapit). Do najczęściej pojawiających się objawów zaliczamy:

  • bóle głowy i oczu;

  • spadek ostrości wzroku;

  • mroczki przed oczami;

  • przymglenie obrazu;

  • zmniejszenie (najczęściej zawężenie) pola widzenia.

Rodzaje jaskry

Glaukoma występuje w kilku odmianach, które mogą dość znacznie się od siebie różnić. Według najpopularniejszego podziału wyróżniamy:

  • Jaskrę pierwotną otwartego kąta przesączania – która jest najczęstszą i najbardziej podstępną postacią choroby. Może rozwijać się całymi latami (!), nie dając przy tym żadnych objawów. Do wzrostu ciśnienia dochodzi pomimo otwartego kąta przesączania (czyli drogi odpływu cieczy wodnistej). Jej bezpośrednia przyczyna nie jest poznana.

  • Jaskrę pierwotną zamkniętego kąta przesączania – w której droga odpływu jest zablokowana z powodu np. nieprawidłowej budowy kąta.

  • Jaskrę wtórną – która może występować z otwartym lub zamkniętym kątem przesączania. Od pierwotnej różni się tym, że powoduje ją najczęściej jakiś czynnik nabyty, np. inna choroba albo uraz oka.

  • Jaskrę wrodzoną – która może ujawnić się już w dzieciństwie. Dochodzi do niej, gdy zaburzenia rozwoju kąta przesączania wystąpią w wieku płodowym.

Leczenie jaskry

Nie każdy rodzaj glaukomy można wyleczyć – w przypadku jaskry pierwotnej otwartego kąta przesączania niestety nie jest to możliwe. Można jednak skutecznie hamować jej postępy: tak, aby pacjent mógł zachować użyteczną jakość widzenia na długie lata – a często nawet przez całe życie. Warunkiem jest jednak wczesne rozpoznanie i podjęcie terapii. Jakie są sposoby leczenia jaskry?

  • SLT (selektywna trabekuloplastyka laserowa) – to bezpieczna i skuteczna w różnych postaciach glaukomy metoda obniżania ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Jej istota polega na pobudzeniu usuwania nadmiaru barwnika z kąta przesączania. Nie powoduje efektów ubocznych. Jest to krótki zabieg, który w razie potrzeby można wielokrotnie powtarzać.

  • Irydotomia laserowa – sposób polegający na wytworzeniu w górnej części tęczówki niewielkiego otworu, który będzie odprowadzał nadmiar cieczy wodnistej z kąta przesączania. Jest to popularne rozwiązanie w jaskrze zamkniętego kąta.

  • Wstawienie mikroimplantu – zabieg wszczepienia nowoczesnych, przyjaznych dla organizmu mikroimplantów, których zadaniem jest obniżanie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej.

Jedną z klinik zajmujących się m.in. leczeniem różnych postaci jaskry jest Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica, którego ofertę znajdziesz na stronie https://vidiummedica.pl.

Domowe sposoby wspomagające walkę z jaskrą

Leczenie jaskry warto wspomóc domowymi sposobami. One nie zastąpią oczywiście wspomnianej w poprzednim akapicie terapii medycznej, ale mogą być jej świetnym uzupełnieniem. Co zatem będzie korzystne w walce z tą chorobą? Przede wszystkim zmiana kilku nawyków żywieniowych! Oto, co warto wprowadzić w życie:

  • jeść mniej węglowodanów prostych – tak, by nie doprowadzać do zwiększonego poziomu insuliny;

  • spożywać więcej przeciwutleniaczy – znajdziemy je m.in. w większości warzyw i owoców, a także w orzechach. Świetnym przeciwutleniaczem jest np. luteina występująca m.in. w zielonych warzywach i żółtku jaja kurzego;

  • ograniczyć tłuszcze – szczególnie pochodzenia zwierzęcego. Nie eliminujmy ich jednak całkiem z diety (zawierają m.in. cenne dla oczu witaminy, np. witaminę E), tylko spożywajmy w mniejszej ilości;

  • pokochać borówki – te smaczne owoce mają szczególnie dobry wpływ na kondycję naszego wzroku, poprawiają m.in. ukrwienie oka.

Więcej na temat jaskry możesz też przeczytać na stronie https://vidiummedica.pl/przyczyny-objawy-jaskry/.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A