Muzeum Okręgowe ma kolejny fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej
access_time 2021-02-19 11:07:00
Muzeum Okręgowe w Tarnowie weszło w posiadanie kolejnej części Panoramy Siedmiogrodzkiej. Tym razem udało się pozyskać fragment przedstawiający huzara na koniu, jadącego w pobliżu orszaku generała Bema.

To już 23. fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej, który udało się pozyskać Muzeum Okręgowemu w Tarnowie. Część sławnego dzieła autorstwa Jana Styki udało się kupić dzięki dofinansowaniu z urzędu marszałkowskiego województwa małopolskiego. Koszt zakupu to 100 tys. zł.

21 fragmentów to własność placówki - dwa fragmenty zostały oddane w depozyt. Zakupiony fragment Panoramy ma ponad 2, 40 m wysokości i 1, 40 m szerokości. Pochodzi on z prywatnej kolekcji i przedstawia huzara na koniu, jadącego w pobliżu orszaku generała Bema. Jak się okazuje, obraz został odnaleziony przez przypadek, dzięki turyście, który skojarzył mural znajdujący się na Placu Węgierskim z płótnem, które wisiało w domu jego znajomych. Zanim nowy fragment Panoramy trafi jednak do galerii, musi zostać poddany przeglądowi konserwatorskiemu – obraz spędził u poprzednich właścicieli 50 lat.

Komentarze...