Tomografia komputerowa - jak przebiega badanie i kiedy się je wykonuje?
access_time 2021-02-19 08:54:00
Tomografia komputerowa to badanie obrazowe, które wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie i cyfrową technologię komputerową. Dzięki niej można otrzymać dwu- lub trzywymiarowe obrazy ciała. W przeciwieństwie do innych form diagnostyki obrazowej, wspomniane badanie pozwala sprawdzić każdą strukturę, w tym kości, naczynia krwionośne i tkanki miękkie.

Kiedy wykonuje się tomografię komputerową?

Tomografia komputerowa wykorzystuje zaawansowaną technologię rentgenowską, aby wykryć rozmaite choroby i urazy. Badanie jest szybkie, bezbolesne, nieinwazyjne i dokładne. W nagłych przypadkach pozwala zdiagnozować obrażenia wewnętrzne i krwawienie. 

Wspomniane badanie stosowane jest w diagnostyce wielu nowotworów, np. wątroby, trzustki i płuc. Pozwala lekarzowi stwierdzić obecność i lokalizację guza, jego wielkość i stopień wpływu na pobliską tkankę. Tomografia mózgu może dostarczyć szereg ważnych informacji w przypadku udaru, krwawienia, obrzęku tętnic lub guza. Ponadto pozwala wykryć zmiany nowotworowe w jamie brzusznej, a także obrzęk lub stan zapalny w pobliskich narządach wewnętrznych. Ukazuje wszelkie uszkodzenia śledziony, nerek lub wątroby.

Tomografia komputerowa dostarcza również cennych informacji na temat przepływu krwi i chorób naczyniowych. Dzięki niej lekarz może ocenić gęstość kości i zdiagnozować choroby układu kostno-stawowego.

Należy wspomnieć, że tomografia to badanie, które wykorzystuje szkodliwe dla zdrowia promieniowanie rentgenowskie, dlatego do jej wykonania potrzebne jest skierowanie od lekarza (badania nie wykonuje się kobietom w ciąży). 

Gdzie można wykonać tomografię komputerową?

Tomograf komputerowy jest specjalistycznym, dość drogim urządzeniem, dlatego posiadają go tylko niektóre przychodnie i szpitale. Jeśli chcesz wykonać badanie w ramach NFZ, powinieneś się liczyć z długim terminem oczekiwania. 

Jeśli nie możesz lub nie chcesz czekać i wolisz zapłacić za tomografię, zajrzyj na stronę Badania.znanylekarz.pl - gdzie korzystając z intuicyjnej wyszukiwarki znajdziesz placówkę znajdującą się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania lub oferującą wolne terminy. Dla przykładu, wyniki dla Krakowa prezentują się następująco: https://badania.znanylekarz.pl/tomografia-komputerowa/krakow. Na stronie możesz łatwo i szybko porównać ceny w poszczególnych placówkach i zarezerwować dogodny termin. 

Jak wygląda badanie?

Najpierw zostaniesz poproszony o zdjęcie ubrania i założenie fartucha ochronnego. Następnie położysz się na wąskim, ruchomym stole, który powoli wsunie się do wnętrza urządzenia, które przypomina tunel. Podczas badania musisz spokojnie leżeć i normalnie oddychać, dzięki temu obrazy nie będą zamazane. W konkretnych momentach możesz zostać poproszony o wykonanie wdechu, wydechu lub wstrzymanie oddechu.

Tomografia komputerowa trwa zazwyczaj 10-30 minut. Znajdujące się w środku urządzenia detektory i lampy rentgenowskie obracają się w trakcie badania wykonując serię prześwietleń. Podczas robienia zdjęć sprzęt wydaje dźwięki podobne do brzęczenia. Zebrane w ten sposób dane przesyłane są do komputera, który tworzy trójwymiarowy, przekrojowy obraz badanej części ciała i wyświetla go na ekranie.

Badanie może zostać wykonane także z użyciem tzw. kontrastu, czyli środka cieniującego, który zwiększa widoczność obrazowanych struktur. W takim przypadku po badaniu należy zostać przez ok. godzinę na terenie placówki, aby upewnić się, czy nie nastąpiła reakcja alergiczna na kontrast.

Zdjęcie: Pixabay.com

Komentarze...