Watykan zmienił obrzęd posypania głów. Jak będzie wyglądała msza św. w Środę Popielcową?
access_time 2021-02-15 08:12:00
Przypadająca 17 lutego Środa Popielcowa to dzień, który w Kościele katolickim rozpoczyna okres Wielkiego Postu, czyli czterdziestodniowej pokuty. Związany jest z nim tradycyjny obrzęd posypania głów popiołem. W tym roku, ze względu na pandemię, będzie on jednak wyglądał inaczej niż zazwyczaj. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała w tej sprawie specjalne zalecenia.

Zgodnie ze wskazówkami Watykanu, podczas obrzędu posypania głów popiołem formuła z Mszału Rzymskiego zostanie wygłoszona z ołtarza jeden raz do wszystkich wiernych, a nie jak dotąd, do każdego z osobna. Księża muszą też zachować dodatkowe środki bezpieczeństwa.

- Po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, kapłan zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Następnie kapłan wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta, potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo – stosownie do okoliczności – sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc - czytamy w nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, podpisanej przez prefekta kard. Roberta Saraha oraz sekretarza, abp. Arthura Roche.

W Środę Popielcową katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do dwóch lekkich i jednego do syta w ciągu dnia. Tego dnia nie ma obowiązku uczestnictwa w mszy świętej. Nie jest to także dzień wolny od pracy.

Komentarze...