Dlaczego warto posiadać w domu nawilżacz powietrza?
access_time 2021-01-29 09:08:00
Nawilżacz powietrza jest sprzętem pierwszej potrzeby, powinien znaleźć się w każdym domu, podobnie jak telewizor czy lodówka. Zobacz, jak wiele może zrobić dla ciebie to nieduże urządzenie.

Dlaczego odpowiednie nawilżenie jest ważne?

Człowiek potrzebuje do komfortowego życia odpowiednich warunków. Niezbędny jest mu dostęp do wody i pożywienia, odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza. O ile o zaspokojenie głodu, pragnienia i potrzeb termicznych dbamy na co dzień, to wilgotność powietrza nieco lekceważymy, pozostawiając tę rzecz naturze. To błąd, bo naturalna wilgotność nie zawsze jest tą optymalną, ponadto osuszamy nasze mieszkania ogrzewaniem. Właśnie dlatego warto mieć nawilżacz.

 

Najlepsza wilgotność powietrza zawiera się w przedziale 40 – 60%. Na co dzień może się nad tym nie zastanawiamy, ale to w takich warunkach czujemy się najlepiej – dobrze śpimy, nie boli nas głowa, nie odczuwamy problemów z suchością w oczach, w nosie i gardle.

Suche powietrze może obniżać naszą odporność, wysuszona śluzówka nosa to pogorszenie jakości pracy rzęsek odpowiedzialnych za wychwytywanie i usuwanie patogenów. Suche powietrze to też suchy kaszel o rzekomo nieustalonym podłożu. Poranna pobudka najczęściej oznacza suchość w ustach i na języku, w skrajnych przypadkach powodujące problemy z mówieniem.

 

Nawilżacz powietrza – najważniejsze funkcje

Podstawowym zadaniem nawilżacza jest nawilżanie powietrza. Jednak urządzenia te różnią się między sobą wieloma parametrami. Poznaj je, zanim wybierzesz ten idealny.

 

Wydajność nawilżacza – jest wypadkową ilości generowanej na godzinę mgiełki i powierzchni pomieszczenia. Warto wybrać taki nawilżacz, który według deklaracji producenta jest najlepiej dopasowany do wielkości mieszkania. Ilość generowanej mgiełki podaje się w ml/h. Optymalna wartość to minimum 300. Taki nawilżacz kupisz w sklepie eldom.eu.

 

Regulacja ilości wytwarzanej mgiełki – nie zawsze ta maksymalna jest najbardziej potrzebna, wówczas można ustawić minimalne natężenie.

 

Sterowanie elektroniczne i wyświetlacz – dzięki nim obsługa urządzenia jest intuicyjna, można też na bieżąco śledzić poziom nawilżenia powietrza.

 

Pilot – to już nie luksus, ale standard – nie zawsze mamy ochotę wstawać, by zmienić parametry pracy urządzenia.

 

Możliwość programowania – dobry nawilżacz pozwala predefiniować czas pracy oraz ustalić poziom nawilżenia, po osiągnięciu którego urządzenie przestanie pracować.

 

Czujnik poziomu wody – nawilżacz powinien wyłączyć się automatycznie, jeśli zbiornik będzie pusty.

 

Czas pracy na pełnym zbiorniku – im dłuższy, tym dłużej jednorazowo będzie pracował nawilżacz. Warto poszukać takiego, który pracuje kilkanaście godzin. Wyklucza to nocne pobudki spowodowane sygnalizacją braku wody.

 

Tryb nocny – przydatny, jeśli chcemy, by nawilżacz stał w sypialni. Tu bardzo przyda się tryb cichej pracy.

 

Jonizacja – dodatkowa funkcja poprawiająca jakość powietrza, przydatna, jeśli w domu jest dużo urządzeń elektrycznych, które elektryzują powietrze. W naturalnych warunkach powietrze jest najbardziej najonizowane po burzy lub w lesie, wtedy uważamy, że jest najbardziej rześkie. Jonizacja dodatkowo oczyszcza powietrze, wytrącając z niego drobinki kurzu i alergenów. Zewnętrznie objawia się to zmniejszoną ilością kurzu na meblach.

 

Szukasz więcej informacji o nawilżaczach? Przeczytaj artykuł: Kiedy warto nawilżać powietrze w domu i biurze? Czym kierować się wybierając nawilżacz?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A