Ruszyły szczepienia populacyjne. W Tarnowie jako jedna z pierwszych zaszczepiła się 101-letnia pani Zofia
access_time 2021-01-26 08:00:00
W poniedziałek, 25 stycznia rozpoczęły się szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną seniorzy po 70 roku życia. W tarnowskiej przychodni CenterMed szczepionkę otrzymała pani Zofia z Tarnowa, która w ubiegłym tygodniu skończyła 101 lat.

Po etapie 0, podczas którego szczepienia otrzymali pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, przyszedł czas na szczepienia populacyjne. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną seniorzy powyżej 70 roku życia. To właśnie ta grupa jest najbardziej narażona na ciężki przebieg choroby COVID-19. Dla pani Zofii, która w minionym tygodniu skończyła 101 lat, szczepienie to szansa na życie bez strachu i stopniowy powrót do normalności. - Stopniowo nas będzie ubywało, jeżeli ta choroba dalej będzie się tak szerzyć. Ja jestem za tym żeby była szczepionka i żeby ludzie byli zdrowi - mówiła pani Zofia. Pierwszą dawkę szczepienia seniorka otrzymała w poniedziałek, 25 stycznia o godzinie 16:45 w przychodni CenterMed w Tarnowie. Po kolejną dawkę zgłosi się do przychodni za ok. trzy tygodnie. Producenci zapewniają, że po drugiej dawce pacjent otrzymuje odporność na poziomie 96 proc.

Etap pierwszy podzielony został na trzy grupy: 1a – seniorzy powyżej 60. roku życia (rejestrować mogą się na razie osoby 70 plus); 1b – przewlekle chorzy, m.in. osoby po przeszczepach i dializowane, z chorobami nowotworowymi oraz 1c – m.in. funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze oraz nauczyciele.

Ze szczepień w etapie pierwszym będą mogli także skorzystać pacjenci hospicjum domowego oraz placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku. Poszerzono również grupę nauczycieli i pracowników pedagogicznych uprawnionych do wcześniejszych szczepień - do grupy tej dopisano pracowników regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych oraz interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych.

Fot. Mateusz Niemczura

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A