Biblioteka w Radłowie wzbogaciła się o kolejną unikalną kolekcję starej fotografii
access_time 2021-01-11 11:30:00
Filia biblioteczna w Marcinkowicach wzbogaciła się o kolejną kolekcję starej fotografii Radłowa i okolic. Mieszkający w Stanach Zjednoczonych kompozytor, wokalista i pianista Leonard Kaczanowski przekazał 50 unikalnych zdjęć.

- Kolekcja to efekt poszukiwań i odkrywania przeszłości przez pana Adama Tomczyka. Ofiarodawcą jest Leonard Kaczanowski z USA, któremu serdecznie dziękujemy za wszelką życzliwość. Autorem bezcennych fotografii jest przbysławianin Stanisław (Jacek) Chłoń. To kolejny zbiór cennej fotografii, ukazujący przeszłość etnograficzną i ludoznawczą naszego regionu - mówi Zbigniew Marcinkowski, zastępca dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie i kustosz radłowskiej biblioteki.

Warto dodać, że Leonard Kaczanowski to kompozytor, pianista i wokalista jazzowy. W dorobku posiada ok. 800 aranżacji różnych gatunków muzyki, ok. 120 kompozycji instrumentalnych własnego autorstwa. Ponadto napisał muzykę do siedmiu sztuk teatralnych. Współpracował m.in. z Krystyną Prońko, Marylą Rodowicz, Michałem Bajorem. Brał udział w festiwalach w Opolu i Sopocie. Rodzinnie związany jest z Otfinowem.

Zbiór radłowskiej biblioteki liczy obecnie 265 fotografii. - Wcześniej Krystian Mika, przybysławianin z Krakowa podarował nam 152 zdjęć. Oprócz tego indywidualnie mieszkańcy przekazali 63 fotografie - dodaje Zbigniew Marcinkowski.

Prezentowana fotografia przedstawia warsztat szewski w Otfinowie (lata 1948-1955). Zapewne z jego usług korzystało również wielu mieszkańców z Przybysławic, Pasieki Otfinowskiej, Marcinkowic i okolicznych miejscowości. Fot. Stanisław (Jacek) Chłoń / zbiory lokalnego archiwum biblioteki.

Komentarze...