Orszak Trzech Króli w tym roku w symbolicznej formie
access_time 2021-01-05 12:09:00
W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa i związanych z nią obostrzeń, w Tarnowie w uroczystość Objawienia Pańskiego nie będzie Orszaku Trzech Króli. Przynajmniej w znanej dotychczas, tradycyjnej formie.

Tarnowski Orszak Trzech Króli należy do najstarszych w Polsce. Jego pomysłodawcą jest bernardyn, ojciec Zenon Burdak, który przed laty uczył religii w VII LO. Natomiast od kilku lat wraz z licealistami przygotowywał go obecny katecheta, ks. Łukasz Matyka. Barwny korowód maszerował ulicami Wekslarską, Bramą Pilzneńską, Wałową, Targową, Bernardyńską i kończył się przed klasztorem ojców bernardynów, gdzie Trzej Królowie składali dary Dzieciątku. W tym roku ze względu na pandemię orszak przyjmie jedynie symboliczną postać, o czym poinformował w ogłoszeniach parafialnych ks. prał. Adam Nita, proboszcz parafii katedralnej. - W tym roku nie będzie przejścia ulicami miasta „Orszaku Trzech Króli”. Po Mszy o godz. 12.00, której będzie przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż, ze śpiewem kolędy przejdziemy z katedry do szopki na Placu Katedralnym - oznajmił proboszcz.

Orszak Trzech Króli odbędzie się natomiast w Tuchowie. Za jego organizację odpowiadają obie tuchowskie parafie katolickie i Dom Kultury. IV Tuchowski Orszak Trzech Króli rozpocznie się o godz. 10 mszą św. w kościele pw. św. Jakuba. Następnie korowód przejedzie ulicami miasta do bazyliki MB Tuchowskiej. - Ze względów bezpieczeństwa prosimy, aby w tym roku, kto może, oglądnąć orszak z miejsca swej posesji - apelują organizatorzy.  Z kolei w Żegocinie (pow. bocheński) zaplanowano Orszak Trzech Króli online. Podczas transmisji będzie można wysłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu orkiestry dętej działającej przy CKSiT w Żegocinie, kapeli góralskiej, Katarzyny Szpilki i Dawida Kurnika.

Fot. Archiwum

Komentarze...