Spadła liczba egzaminów, ale kandydaci na kierowców lepiej przygotowani. MORD podsumował 2020 rok
access_time 2021-01-05 05:00:00
Duży spadek liczby egzaminów na kategorię B, niewielki wzrost w kategoriach D i T, a przede wszystkim wyższa zdawalność – tak Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie podsumowuje 2020 rok.

Kilkutygodniowe zamknięcie ośrodka podczas pierwszej fali pandemii nie pozostało bez konsekwencji. W 2020 roku egzaminatorzy Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie przeprowadzili łącznie ponad 17,5 tysiąca sprawdzianów praktycznych (na wszystkie kategorie) i ponad 12,5 tysiąca teoretycznych. Dla porównania rok wcześniej było to odpowiednio: 23,5 tysiąca oraz 14,8 tys.

- To bardzo wyraźna różnica – ocenia Paweł Gurgul, dyrektor MORD w Tarnowie. – Największy spadek odnotowaliśmy w przypadku najpopularniejszej kategorii prawa jazdy, uprawniającej do kierowania samochodami osobowymi. Przeprowadziliśmy około 5 tysięcy egzaminów mniej niż w poprzednim roku. Za to kandydaci na kierowców byli lepiej przygotowani. Zwłaszcza do części teoretycznej. Zdawalność wyniosła tu ponad 59 procent, czyli była o 7 punktów procentowych wyższa niż w 2019 roku. Statystyki wyglądają znacznie lepiej niż rok wcześniej także jeśli chodzi o sprawdzian praktyczny. Pozytywnie zaliczyło go prawie 37 procent zdających, co oznacza ponadtrzyprocentowy wzrost.

Wzrost liczby zaliczonych sprawdzianów jest widoczny również w pozostałych kategoriach egzaminowania. Za pierwszym razem pozytywny wynik uzyskiwała niemal połowa osób, przystępujących do egzaminu (48,48 procent).

Kategorie: D (uprawniająca do kierowania autobusem) oraz T (traktor) w 2020 roku odnotowały niewielki wzrost chętnych, którzy przystąpili do sprawdzianu. Nieznaczny spadek nastąpił w kategorii C (prawo jazdy uprawniające do kierowania samochodami ciężarowymi) – przeprowadzono 250 egzaminów mniej niż w poprzednich 12 miesiącach.

Nadal bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się kategorie motocyklowe. Najbardziej popularna i reprezentatywna – kategoria A – to 834 egzaminy teoretyczne i 1012 praktycznych, czyli na poziomie 2019 roku. Podobnie wyglądało to w przypadku kategorii A2. Nieco mniej chętnych chciało uzyskać uprawnienia do kierowania motorowerem. Zdawalność była tu wysoka, bliska lub nawet przekraczająca 60 procent.

Mniej chętnych i słabsze wyniki były natomiast wśród osób próbujących uzyskać prawo jazdy kategorii A1.

Komentarze...