Szkoła Żak w Tarnowie łamie stereotypy!
access_time 2021-01-04 22:56:00
Jakie jest Wasze pierwsze skojarzenie ze słowem „szkoła”? Z ciekawości zapytaliśmy o to przypadkowych przechodniów w Tarnowie. Padały różne hasła: „nauka”, „młodość”, „radość”, „klasówki”, „nauczyciel”, „matura”. Usłyszeliśmy też: „dawne czasy…”, a ktoś inny machnął ręką z roztargnieniem.

Wyniki naszej spontanicznej sondy ulicznej dały nam do myślenia. Jako byli uczniowie różnych placówek edukacyjnych, rozumiemy to stereotypowe myślenie, ale jako pracownicy szkoły Żak inaczej podchodzimy do tematu edukacji. Wiemy o tym, że szkoła nie musi być, dla niektórych przykrym, obowiązkiem. Może być świadomą decyzją dorosłego, dojrzałego człowieka, który sam kształtuje swoje życie i swoją przyszłość. Tacy są nasi słuchacze – pewni siebie, zdecydowani, czasem wręcz zdeterminowani.

Szkoła zaoczna jest płatna i na pewno bardzo droga?

Ten stereotyp w ogóle nie znajduje uzasadnienia w rzeczywistości. W szkole Żak jest do wyboru zarówno wiele kierunków bezpłatnych, jak i szeroka gama kierunków płatnych w bardzo atrakcyjnych cenach. Nauka odbywa się w trybie zaocznym, który jest najbardziej korzystny dla osób pracujących. Zajęcia nie kolidują z pracą, nie trzeba biec na ćwiczenia, gdy głowa jeszcze w pracy albo gdy burczy w żołądku, bo nie było czasu, by zjeść choćby szybkiego obiadu. W weekend głowa jest świeża, łatwiej jest przestawić się na inny tryb myślenia.

Szkoła to tylko teoria, gadanie, które nic nie daje…

Nie generalizujmy! Wszystko zależy od tego, co się wybiera. Świadomy człowiek uważnie wybiera szkołę, w której przyjdzie mu się uczyć przez następnych kilka, kilkanaście miesięcy. Ma czas, by porównać ze sobą poszczególne placówki w swoim mieście. Wybrać konkretny kierunek, na którym nauczy się nowych umiejętności, kompetencji czy zawodu. A tych kierunków jest dość sporo od najbardziej popularnego opiekuna medycznego, przez opiekunkę dziecięcą, kosmetykę, masażystę po administracje i Liceum Ogólnokształcące. Teoria jest potrzebna, to podstawa wszelkich działań w życiu, ale najważniejsze jest doświadczenie, umiejętność wprowadzenia tej wiedzy w czyn, wykorzystania jej w konkretnym działaniu. Żacy, jak nazywamy naszych słuchaczy, chwalą nasze pracownie, kadrę dydaktyczną i formę zajęć. Nasi nauczyciele chętnie dzielą się swoim doświadczeniem, wychodząc ze standardowej roli pedagoga.

Szkoła to obowiązek?

Z tym również nie do końca się zgadzamy. Do naszego sekretariatu przychodzą ludzie o różnych historiach życiowych. Nie mówią, że muszą wrócić do szkoły, ale że czują taką potrzebę – że chcą. Są to tak zwani świadomi uczniowie. Nikt ich nie nakłania i nie ciągnie za rękę. Szukają swojego miejsca, sami układają swój plan życia. Cenimy ich postawę.

Szkoła tylko dla młodych?

Nieprawda! U nas uczą się w liceum i zdają maturę panie i panowie też powyżej pięćdziesiątki. Żeby nie być gołosłownymi, zaglądamy w statystyki i widzimy roczniki: 1955, 1962, 1964. Panie będące już na zasłużonej emeryturze, z wielkim zaangażowaniem biorą udział w zajęciach z florystyki, ciesząc się towarzystwem młodszych koleżanek na zajęciach. „To nas odmładza” – mówią z uśmiechem.  „Mamy zajęcie, mamy kontakt z ludźmi, oddajemy się swoim pasjom, wzbogacając je o fachową wiedzę. Przestajemy być amatorkami, a stajemy się profesjonalistkami. To naprawdę fajne uczucie”.

Większość słuchaczy w szkole policealnej Żak stanowią osoby w wieku 25-34 lat, kiedy już całkiem świadomie, z pewnym doświadczeniem życiowym dobieramy zawód do swoich predyspozycji i zainteresowań.

Jak jest w tarnowskim ŻAKu?

Jesteśmy największą szkołą dla dorosłych w Małopolsce. Swoją popularność zawdzięczamy naszym absolwentom, obecnym i byłym słuchaczom, to oni są naszą wizytówką. Obserwujemy naszych Słuchaczy; byłych, obecnych i przyszłych. Różnią się od siebie. Kobiety i mężczyźni, młodzi i starsi, z różnym wykształceniem. Jedni rozgadani, inni bardziej spokojni. Co ich tak naprawdę łączy?

To oczywiste…

Co z panującą epidemią? Szkoła Żak działa? Czy to na pewno bezpieczne?

Jesteśmy dynamiczną szkołą. W oka mgnieniu potrafimy przystosować się do panujących zasad. Jednak najważniejsze dla nas jest bezpieczeństwo. Aby było bezpiecznie wykorzystujemy do tego przede wszystkim Internet i telefon. Teraz każdy może zapisać się do szkoły bez wychodzenia z domu. We własnym fotelu, z kubkiem ulubionej kawy. Metoda online jest banalnie prosta i szybka, a co najważniejsze – najbezpieczniejsza.

 

Szkoła Żak w Tarnowie

REKRUTACJA TRWA DO 31 MARCA 2021!

33-100 Tarnów, ul. Wałowa 3

Tel.: 14 627 33 16

Sprawdź: https://tarnow.zak.edu.pl/zapisz-sie-online

Komentarze...