W Zabawie powstał wirtualny escape-room poświęcony Operacji III Most
access_time 2020-12-28 05:36:00
W podtarnowskiej Zabawie otwarto wirtualny pokój zagadek poświęcony Operacji III Most. Młodzież szkolna będzie mogła poznać, utrwalić i poszerzyć wiedzę o jednej z najbardziej spektakularnych akcji Armii Krajowej przy wykorzystaniu nowatorskich technik edukacyjnych, w tym opartych na technologii informacyjno – komunikacyjnej.

Wirtualny spacer jest osadzony w „stacjonarnym” escape roomie, który powstał na terenie wokół siedziby w Zabawie. Opiera się o historyczne eksponaty i elementy wystawy dot. Operacji III Most. Uczestnik spaceru przechodząc oraz klikając na wybrane elementy, zdobędzie wiedzę na temat samej operacji, jak i informacje niezbędne do poprawnego wypełnienia internetowego quizu.

- Jest to doskonała forma edukacji patriotycznej, sprzyjająca kształtowaniu postawy pełnej szacunku do historii i tradycji lokalnej oraz narodowej - powiedziała podczas otwarcia wirtualnego escape roomu w Zabawie Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych, Kulturalnych, Edukacyjnych „Karolina” z siedzibą w Zabawie, w ramach otwartego konkursu ofert pn. „Edukacja-zdalnie i cyfrowo”. Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie w wysokości 43 tys. zł, natomiast suma wszystkich kosztów realizacji tego zadania wyniosła 48 tys. zł.

Akcja III Most to spektakularna operacja przewiezienia zdobytych części niemieckiej rakiety V-2 z Polski do Anglii. Alianci, poznając tajemnicę tajnej broni Hitlera, mogli skutecznie bronić się przed jej rażeniem. W tym celu w okupowanej Polsce musiał wylądować aliancki samolot. Na miejsce lądowania wybrano pola w Wał Rudzie koło Zabawy. Lądowanie samolotu Dakota lecącego z włoskiego lotniska w Brindisi miało nastąpić na początku lipca 1944 roku. Ostatecznie żołnierze AK czekali na miejscu ponad dwa tygodnie. W tym czasie sytuacja bardzo się skomplikowała. Przez kilka dni padały ulewny deszcze, a w odległości zaledwie kilometra od łąk pojawił się oddział niemiecki. Lądowanie nastąpiło dopiero w nocy z 25 na 26 lipca. Cała operacja przetransportowania części rakiety V-2 zakończyła się sukcesem.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A