Nowa siedziba Straży Granicznej w Tarnowie gotowa. Kosztowała 12 milionów zł
access_time 2020-12-08 16:55:00
12 milionów kosztowała nowa siedziba Straży Granicznej w Tarnowie. Powstała na terenie byłej szkoły przy ul. Zbylitowskiej.

Dotychczas tarnowscy pogranicznicy pełnili służbę w dwóch lokalizacjach: w budynku Komisariatu Policji Tarnów - Centrum przy ul. Narutowicza 6 oraz w budynku przy ul Zgłobickiej 8, użyczonym przez Powiatowy Zarząd Dróg w Tarnowie. Placówka już od dłuższego czasu podejmowała starania o zmianę tymczasowej lokalizacji i pozyskanie nowego budynku. W lutym 2018 roku prezydent Roman Ciepiela przekazał pogranicznikom teren wraz z budynkiem po Centrum Kształcenia Ustawicznego, przy ulicy Zbylitowskiej w Tarnowie, wartym 2,5 miliona złotych. Wstępnie planowano tam remont, jednak po analizie kosztów, zdecydowano się na jego wyburzenie i zbudowanie nowej placówki od podstaw. Mieszkańcy tej części miasta, jak też absolwenci szkoły nie kryli jednak oburzenia decyzją zrównania z ziemią budowli, która powstała jeszcze przed II wojną światową.

Roboty budowlane rozpoczęto pod koniec lipca 2019 r. Prace zostały więc ukończone w terminie, czyli 15 miesięcy od dnia podpisania umowy.

W ramach inwestycji, której wartość opiewa na ponad 12 mln zł, powstał m.in. budynek administracyjny, plac postojowy na pojazdy osobowe i ciężarowe utwardzony kostką betonową, garaże, a także oświetlenie i ogrodzenie kompleksu wraz z monitoringiem. - Powstała nowoczesna siedziba Placówki Straży Granicznej, wyposażona we wszystkie niezbędne elementy. Zastosowano nowatorskie rozwiązania techniczne, jak np. kontrolę wjeżdżających pojazdów na zasadzie odczytu tablic rejestracyjnych. Placówka posiada też system zasilania awaryjnego (UPS) oraz własny agregat prądotwórczy, co czyni ja niezależną od zaników napięcia. Została również wyposażona w stację ładowania samochodów z napędem elektrycznym. Poprzez zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technicznych i podzespołów, zamontowane systemy charakteryzują się wysoką niezawodnością oraz stosunkowo niskim zużyciem energii elektrycznej - informuje chor. Michał Tokarczyk z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Placówka SG w Tarnowie została utworzona 15 stycznia 2008 roku. Jej obszar działania obejmuje 9 powiatów: tarnowski, nowosądecki, proszowicki, gorlicki, dąbrowski, brzeski, bocheński oraz miasta Tarnów i Nowy Sącz. Pracuje w niej 60 funkcjonariuszy. Do jej głównych zadań należy zatrzymywanie nielegalnych migrantów, pracujących w Polsce nielegalnie, jak też walka z przemytem papierosów i alkoholu z Ukrainy.

Fot. KOSG

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A