Tłumy w galeriach handlowych. Policja rozpoczęła wzmożone kontrole
access_time 2020-12-03 11:53:00
Policjanci wspólnie z pracownikami sanepidu prowadzą kontrole w centrach handlowych, które po dwutygodniowej przerwie w miniony weekend znów zostały otwarte. W poszukiwaniu przedświątecznych promocji szturmują je tłumy ludzi.

Brak wolnych miejsc parkingowych, długie kolejki, tłok na ruchomych schodach - tak w pierwszym dniu otwarcia wyglądały tarnowskie centra handlowe. Podobnie było w całej Polsce. Zgodnie z obowiązującymi od soboty przepisami, galerie handlowe mogą funkcjonować, ale pod warunkiem zachowania reżimu sanitarnego. Premier Mateusz zlecił MSWiA kontrole w punktach handlowych i zapowiedział, że sklepy i galerie łamiące te zasady zostaną z powrotem zamknięte.

- Premier jeszcze w sobotę zlecił Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęcie działań na rzecz kontroli w tych punktach handlowych, czy rzeczywiście przestrzegane są zasady. Galerie zostały otwarte, szereg punktów handlowych zostało otwartych, ale cały czas obowiązuje nas reżim sanitarny; nie tylko zasłanianie nosa i ust, nie tylko dezynfekcja, ale również określona liczba (osób) przypadająca na określoną powierzchnię handlową - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej szef KPRM, Michał Dworczyk. - Musimy przestrzegać tego, muszą pamiętać o tym obywatele, muszą pamiętać o tym właściciele sklepów. W przypadku, kiedy nie będą te reguły przestrzegane stosowne służby będą egzekwowały kary związane z nieprzestrzeganiem tych zasad - ostrzegł Dworczyk.

Z początkiem grudnia wzmożone kontrole centrów handlowych rozpoczęły się w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie mundurowi wspólnie z inspektorami Powiatowej Stacji  Sanitarno – Epidemiologicznej sprawdzają sklepy pod kątem przestrzegania epidemicznych obostrzeń. - Podczas kontroli zwracana jest uwaga na respektowanie przez mieszańców i przedsiębiorców obostrzeń związanych min. z obowiązkiem korzystania z maseczek, zachowania dystansu społecznego, ulokowania stanowisk do dezynfekcji rąk oraz liczby osób wchodzących do stoisk w obiektach handlowych związku z obowiązującym limitem klientów 1 os/10 m2 – w sklepach do 100 m2 oraz 1 os/15 m2  – w sklepach powyżej 100 m2 - mówi asp. Ewelina Fiszbain, rzecznik prasowy dąbrowskiej policji.

Do sklepów wielkopowierzchniowych ruszyli też policjanci z Tarnowa. Jak informuje asp. sztab. Paweł Klimek, od wczoraj skontrolowano 4 takie obiekty i 165 stoisk handlowych. Jak dotąd nie stwierdzono jednak żadnych nieprawidłowości. 

Fot. KPP w Dąbrowie Tarnowskiej

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A