Uczniowie z tarnowskich i powiatowych szkół edukują się w zakresie prawa
access_time 2020-11-26 11:05:00
Dzieci i młodzież z tarnowskich i powiatowych szkół uczestniczą w praktycznych zajęciach edukacyjnych z edukacji prawnej. Prowadzi je stowarzyszenie „Podaruj Dzieciom Promyk Słońca” w ramach projektu dofinansowanego przez samorząd województwa małopolskiego.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Intelektualnego, Społecznego i Emocjonalnego Dzieci „Podaruj Dzieciom Promyk Słońca” z Tarnowa znalazło się gronie zwycięskich zadań w konkursie „Edukacja zdalnie i cyfrowo” i otrzymało 80 tys. zł dotacji na realizację swojego projektu „Edukacja prawna dla dzieci i młodzieży”. Całkowita wartość tego zadania została oszacowana na 88 935 zł. Stowarzyszenie, w ramach projektu realizuje niekonwencjonalne i innowacyjne działania w formie kursów z zakresu prawa dla uczniów szkół podstawowych, średnich, dzieci umieszczonych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie województwa małopolskiego z uwzględnieniem najnowszych form edukacyjnych i multimediów. Zajęcia edukacyjne z zakresu prawa odbywają się na terenie placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz w szkołach podstawowych i średnich.

Zajęcia są prowadzone przez sędziów, mecenasów i radców prawnych, a uczniowie dowiadują się czym jest prawo, co znaczą określenia: norma prawna, przepis prawny czy przestępstwo. Omawiane są także zagrożenia występujące na co dzień w świecie rzeczywistym i wirtualnym tj. przemoc psychiczna, fizyczna i seksualna – w rodzinie, a także pobicia i naruszanie nietykalności cielesnej, nawiązywanie znajomości i zawieranie różnych transakcji w sieci ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia, jak nie zostać oszukanym i wykorzystanym.

W trakcie zajęć są także przedstawiane zasady zawierania umów w rozumieniu prawa cywilnego i prawa pracy, wyjaśniane są zagadnienia -  na czym polega szantaż, stalking, hejt w sieci, związane z wykorzystywaniem bez zgody czyjegoś wizerunku, utworu, pracy, w elementach prawa autorskiego, cywilnego i karnego.  o uzależnienia od internetu, gier komputerowych, alkoholu, narkotyków, dopalaczy i innych używek, ze wskazaniem, gdzie w takich sytuacjach szukać pomocy. Przedstawiane są skutki nieprzestrzegania norm prawnych i zasad współżycia społecznego na przykładach rozpraw sądowych.

- Celem przedsięwzięcia edukacyjnego jest kształtowanie w młodym pokoleniu odpowiedzialności za budowanie świata teraźniejszego i przede wszystkim przyszłego, zarówno w sferze rzeczywistej jak i wirtualnej. Stowarzyszenie zatrudniło sześciu prawników. trzech radców prawnych, jedną sędzię i dwóch adwokatów. Zajęcia są prowadzone w 14 placówkach oświatowych, w klasach I-III nauczania początkowego, IV-VIII szkół podstawowych i I-III szkół średnich. Uczniowie poznają praktyczną wiedzą z zakresu prawa - wyjaśnia Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

- Projekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży i władz szkół. Placówki, które dowiedziały się o realizowanym zadaniu, a które jeszcze w nim nie uczestniczą, wyrażają chęć podjęcia współpracy w kolejnych miesiącach. W przyszłości uczniowie otrzymają materiały audiowizualne z zakresu praktycznej wiedzy prawnej - podcasty, nagrania wideo, a nawet stworzony blog. Prawnicy uczestniczący w projekcie wykazują się nie tylko wiedzą, ale też niezwykłą kreatywnością i zdolnościami, w ciekawy i oryginalny sposób zachęcają uczniów do zdobywania i poszerzania wiedzy. Zajęciami zainteresowani są także nauczyciele, którzy podkreślają, że uczestnicząc w zajęciach z dziećmi i młodzieżą, sami zdobywają dodatkową wiedzę - dodaje Marta Malec-Lech.

W projekcie uczestniczą placówki z Tarnowa, gminy Tarnów, powiatu tarnowskiego i bocheńskiego. Są to: Szkoły Podstawowe nr 17 i 18 w Tarnowie, Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Tarnowie, Szkoła Podstawowa nr 1 z Woli Rzędzińskiej, Szkoła Podstawowa nr 2 z Woli Rzędzińskiej, Szkoła Podstawowa w Zgłobicach, Szkoła Podstawowa w Koszycach Wielkich, Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie, II Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie, IV Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Przyjazny Dom” w Tarnowie, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Słoneczny Dom” w Tarnowie, Dom Dziecka im. J. Korczaka w Tarnowie, Dom Dziecka w Jasieniu.

Zadanie jest realizowane od 18 sierpnia a jego zakończenie przewidziano na 11 grudnia tego roku.

Od nauczania początkowego do klas maturalnych każda placówka ma swojego opiekuna-prawnika prowadzącego zajęcia. Od kilku dni działa skrzynka e-mailowa dla dzieci mapziarno@gmail.com.pl, na którą uczniowie uczestniczący w projekcie mogą pisać o swoich problemach. Każdy z prawników w razie zaistniałej potrzeby wyraził też chęć pomocy uczniom.

Od 5 listopada, w związku z pogarszającą się sytuacją związaną z epidemią COVID-19 zajęcia w całości przeniesiono do sieci internetowej.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A