Apel do ozdrowieńców o oddawanie osocza
access_time 2020-11-03 04:51:00
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie apeluje do ozdrowieńców o oddawanie osocza pomocnego w leczeniu chorych na COVID-19. W Tarnowie krew można oddawać w dwóch terenowych oddziałach RCKiK - przy szpitalu im. Edwarda Szczeklika oraz przy szpitalu im. św. Łukasza. W środę będzie można zrobić to również przy szpitalu w Brzesku.

Krakowskie RCKiK przypomniało, że osocze od ozdrowieńców COVID-19 jest bezcennym lekiem dla pacjentów z ciężkimi objawami zakażenia koronawirusem i zaapelowało o pomoc z powodu trudnej sytuacji w Małopolsce. Wskazano, że w związku z dużą liczbą zachorowań w regionie jest także coraz więcej ozdrowieńców. Mogą oni oddać osocze i dzięki temu pomóc chorym.

- 4 listopada będzie można to zrobić również dodatkowo w Brzesku – przyjedzie tam krwiobus, w którym będzie można oddać krew, z której wyodrębnione zostanie osocze – podano na stronie Centrum. Pojazd stanie przy szpitalu przy ul. Kościuszki 68.

Wszelkie informacje uzyskać można, dzwoniąc na nr 603-697-534. Chętni będą także umawiani na konkretne godziny. Krwiobus w Brzesku będzie pracował od 10.00 do 15.00. W tym czasie będzie można tam oddać także krew pełną.

Centrum przypomniało, że osocze z krwi ozdrowieńców, zawierające przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami, można oddawać zarówno w krakowskim RCKiK, jak i we wszystkich oddziałach terenowych. W Tarnowie można to zrobić w oddziałach RCKiK, działających przy szpitalu im. Edwarda Szczeklika i przy szpitalu im. św. Łukasza. Osocze w obu punktach pobierane jest od poniedziałku do piątku w godz. od 7.15 do 11.30. W oddziale przy szpitalu im. św. Łukasza krew będzie można też oddać podczas specjalnej akcji w najbliższą niedzielę, 8 listopada, w godzinach od 8 do 11.30.

Dodajmy, że z 450 ml krwi uzyskuje się 210 ml osocza. Do oddania osocza kwalifikowane są osoby, które spełniają następujące kryteria:

  • osoby, które zostały uznane za zdrowe po przechorowaniu COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT, lub ​
  • osoby po zakażeniu SARS-CoV-2, z wytworzonymi przeciwciałami do tego wirusa, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT, lub
  • osoby po zakażeniu SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo zakończenia izolacji, lub
  • osoby, u których stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miały objawów COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał.
  • osoby, które nie miały transfuzji.

Szczegółowe informacje można uzyskać w godzinach od 7:30 do 15:00 pod numerem telefonu 663 560 300, lub skontaktować z terenowymi oddziałami pod numerami 14 622 13 38 (ul. Szpitalna) i 14 631 51 55 (ul. Lwowska).

r / PAP

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A