Galicjaner Sztetl. Wielkie Święta Żydowskie: od Rosz Haszana do Simchat Tora
access_time 2020-09-23 13:50:00
Wielkie Święta Żydowskie: od Rosz Haszana do Simchat Tora – pod takim hasłem odbędzie się cykl wydarzeń wpisujących się w obchody tegorocznej, 25. edycji Galicjaner Sztetl w Tarnowie.

Tegoroczna edycja Galicjaner Sztetl. Dni Pamięci Żydów Galicyjskich, ze względu na panującą pandemię COVID-19, przybrała formę inną niż zwykle. Po czerwcowych, jednodniowych obchodach na cmentarzu żydowskim, organizatorzy zapraszają na Święto Szałasów. Wydarzenie odbędzie się w dniach 2-11 października na Placu pod Bimą w Tarnowie.

O zachodzie słońca, w piątek 18 września, zgodnie z tradycyjną żydowską rozpoczął się nowy 5781 rok (Rosz Haszana), liczony od stworzenia świata. Tym samym wejdziemy w cykl ważnych świąt żydowskich, które potrwają do Simchat Tora – święta zamykającego w dniu 11 października Święta Sukkot. Organizator wydarzenia, czyli Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, wspólnie z tarnowskim Muzeum Okręgowym przypominają co roku o obyczajach związanych z tymi świętami.

Wszystko wydarzy się w tradycyjnym otoczeniu przedwojennego centrum żydowskiego życia duchowego i obyczajowego tarnowskich Żydów – czyli na Placu pod Bimą pozostałą z Synagogi Starej w Tarnowie. Wśród atrakcji, jakie zostały przewidziane zostały m.in. wspólna budowa szałasu - świąteczne sukki, opowieści Magdy M. Bartosz o znaczeniu i tradycjach świąt Rosz Haszana oraz Jom Kipur, warsztaty pisania po hebrajsku a także tworzenia żydowskich noworocznych dekoracji. Całość, w niedzielę 11 października zakończy koncert muzyki żydowskiej.

Osoby chcące wspomóc renowację tarnowskiego cmentarza żydowskiego, będą mogły wziąć udział w kiermaszu książek przy siedzibie komitetu przy Placu Rybnym.

Fot. Archiwum

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A