Na terenie gminy Szczucin znaleziono pociski moździerzowe
access_time 2020-09-24 12:45:00
Dwa pociski moździerzowe z czasów II wojny światowej znalazł w środę podczas prac przy rowie melioracyjnym w Słupcu pracownik Spółki Wodnej w Szczucinie.

Jeden z pracowników Spółki Wodnej w Szczucinie w trakcie wykonywania prac związanych z odmulaniem rowu melioracyjnego w miejscowości Słupiec, zauważył wystający z ziemi przedmiot przypominający pocisk. Na miejsce wezwano patrol rozpoznania minersko-pirotechnicznego. - Okazało się, że znaleziony przez zgłaszającego przedmiot to pocisk moździerzowy z czasów II wojny światowej i nie jeden lecz dwa pociski, gdzie drugi z nich został ujawniony przez policyjnego pirotechnika - mówi asp. Ewelina Fiszbain, rzecznik prasowy dąbrowskiej policji.

Niewybuchy zabezpieczono do czasu przybycia saperów z Jednostki Wojskowej w Rzeszowie. - W każdym przypadku niewybuchy stanowią duże niebezpieczeństwo i narażenie na utratę naszego zdrowia, a nawet życia. Apelujemy o ostrożność. Pomimo, że znajdowane przedmioty przeleżały „bezczynnie” w ziemi przez długie lata, nadal stanowią śmiertelne zagrożenie. Pamiętajmy, aby przedmiotów takich nie dotykać ani próbować przenosić. Ważnym jest również, aby do czasu przybycia właściwych służb, miejsce odnalezienia niewypału bądź niewybuchu zabezpieczyć przed przypadkowym dostępem osób nieświadomych zagrożeń - ostrzega rzecznik.

Fot. KPP Dąbrowa Tarnowska
Komentarze...